Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının teknostres düzeyleri ile uzaktan eğitime yönelik tutum ve görüşlerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of social studies teacher candidates' technostress levels and their attitudes and opinions towards distance education in terms of various variables
  1. Tez No: 915756
  2. Yazar: FATİH ÇIKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HIDIR KARADUMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Araştırma, Sosyal Bilgiler öğretmen adaylarının teknostres düzeyleri ile uzaktan eğitime yönelik tutum ve görüşlerini çeşitli değişkenler açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada açıklayıcı sıralı karma yöntem deseni benimsenmiştir. Nicel boyutta ilişkisel tarama modeli kullanılmış, elde edilen bulguları derinlemesine açıklamak için nitel boyutta olgu bilim deseni uygulanmıştır. Araştırma, 2023-2024 akademik yılında uzaktan eğitim uygulayan üniversitelerin sosyal bilgiler bölümlerinde öğrenim gören 712 öğretmen adayından oluşan bir örneklem grubuyla gerçekleştirilmiştir. Nicel veriler,“Uzaktan Eğitim Tutum Ölçeği”,“Uzaktan Eğitime Yönelik Görüş Ölçeği”ve“Teknostres Düzeyleri Ölçeği”ile nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Araştırma sonuçları, sosyal bilgiler öğretmen adaylarının uzaktan eğitime yönelik tutumları ile teknostres düzeyleri arasında orta şiddette negatif bir korelasyon olduğunu ortaya koymuştur. Öğretmen adaylarının uzaktan eğitime olumlu yaklaşımları, teknostres düzeylerinin azalmasına katkıda bulunurken, uzaktan eğitime yönelik görüşleri ile tutumları arasında güçlü ve pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Nitel analiz bulguları ise öğretmen adaylarının uzaktan eğitim teknolojileriyle etkileşimlerinde yaşadıkları zorlukları ve bu zorlukların stres seviyeleri üzerindeki etkisini vurgulamaktadır. Bu ilişkiler, uzaktan eğitim süreçlerinde öğretmen adaylarının teknoloji ile etkileşimlerinin, eğitimdeki başarı ve tutumlarını doğrudan etkileyebileceğini ve teknostresin, sosyal bilgiler öğretmen adaylarının uzaktan eğitime yönelik tutumlarını etkileyen değişkenlerden biri olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The study aims to examine the technostress levels of Social Studies teacher candidates and their attitudes and opinions toward distance education based on different variables. An explanatory sequential mixed-methods design was used. In the quantitative part, a correlational survey model was applied, while in the qualitative part, a phenomenological design was used to explain the findings in more depth. The study was conducted with 712 teacher candidates studying in Social Studies departments at universities offering distance education during the 2023–2024 academic year. Quantitative data were collected through the“Attitude Scale Towards Distance Education,”the“Scale for Opinions on Distance Education,”and the“Technostress Levels Scale.”Qualitative data were gathered using a semi-structured interview form. The results showed a moderate negative link between teacher candidates' attitudes toward distance education and their technostress levels. Positive attitudes toward distance education helped reduce technostress, while a strong positive link was found between their opinions and attitudes. The qualitative findings pointed out the difficulties teacher candidates faced with distance education technologies and how these challenges affected their stress levels. These connections suggest that technology use in distance education can directly impact teacher candidates' success and attitudes. Also, technostress is one of the factors that shape their attitudes toward distance education.