Farklı şiddetlerde yapılan egzersizlerin lac phe seviyesine etkisi
Effects of exercises at different intensities on lac phe levels
- Tez No: 915829
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA GÖZLÜKAYA GİRGİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Farklı şiddetlerde yapılan akut yürüyüş egzersizlerinin obez kadınların iştah düzeyine ve kan laktat, fenilalanin ve CNDP2 konsantrasyonlarına etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya 11 obez sedanter kadın birey katılmıştır. Katılımcılara iki ayrı gün orta ve yüksek şiddette yürüyüş egzersizi yaptırılarak katılımcıların egzersiz öncesi ve sonrası iştah düzeyleri, serum laktat, fenilalanin, CNDP2 konsantrasyonları ve CNDP2 ekspresyon değerleri incelenmiştir. Veriler SPSS 25.0 paket programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the effects of acute walking exercises performed at different intensities on appetite levels and blood lactate, phenylalanine and CNDP2 concentrations in obese women. Materials and Methods: 11 obese sedentary women participated in the study. Participants were made to do moderate and high intensity walking exercises on two separate days and their appetite levels, blood lactate, phenylalanine and CNDP2 concentrations were examined before and after the exercise. Data were analyzed with SPSS 25.0 package program.