Trajectory optimization of a lifting re-entry vehicle
Bir taşıma kuvvetli yeniden giriş aracının yörünge optimizasyonu
  1. Tez No: 915894
  2. Yazar: SİBEL KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Hipersonik araçlar için yeniden giriş yörüngesi optimizasyonu, özellikle savunma sanayiinde, üstün hız ve menzil yetenekleri nedeniyle küresel ölçekte önemli bir ilgi görmektedir. Hipersonik araçlar, birçok avantajına rağmen, aşırı ısı transferine bağlı sorunlar ve hem büyüklük hem de süre açısından insan toleransını aşan yük faktörleri gibi kritik zorluklar barındırır. Bu çalışma, hücum açısı ve yatış açısı kontrolüyle, bir taşıma kuvvetli yeniden giriş aracının yörüngesini, maksimum yanal menzil ve minimum tepe aerodinamik ısınma oranı çoklu hedefleri için dinamik basınç, normal yük faktörü ve açısal hız kısıtları özelinde optimize etmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada, ICLOS2 yazılımı optimizasyon aracı olarak kullanılmıştır. Transkripsiyon yöntemi olarak doğrudan kollokasyon, ayrıklaştırma yöntemi olarak Hermite-Simpson yöntemi ve doğrusal olmayan programlama çözücüsü olarak IPOPT seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lifting re-entry trajectory optimization for hypersonic vehicles has attracted significant global attention, particularly within the defense industry due to their exceptional speed and range capabilities. Despite the numerous advantages of hypersonic vehicles, they present critical issues, such as extreme heat transfer challenges and load factors that exceed human tolerance in both magnitude and duration. This thesis aims to optimize the trajectory of a lifting re-entry vehicle through angle of attack and bank angle control, focusing on maximizing cross-range and minimizing peak aerodynamic heating rate as multiple objective functions while considering constraints on dynamic pressure, load factor, and angular rates. In this study, the ICLOCS2 (Imperial College London Optimal Control) software is used as the optimization tool. Direct collocation is chosen as the transcription method, the Hermite-Simpson method is employed as the discretization technique, and IPOPT (Interior Point OPTimizer) is selected as the NLP (Nonlinear Programming) solver.