Mimarlık eğitiminden mimarlık pratiğine geçiş sürecinde disiplinler arası okumalar
Interdisciplinary perspectives on the transition from architectural education to architectural practice
  1. Tez No: 915895
  2. Yazar: GİZEM AŞANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Mimarlık, insan yaşamı için mekânsal tasarımlar yapan disiplinler arası bir sanat ve bilim dalıdır. Mimarlık eğitimi ise öğrencilere mekânsal tasarımlar yapabilmek için gerekli bilgi, beceri ve estetik anlayışı kazandırmayı amaçlayan bir süreçtir. Mimarlık eğitim sürecinde kazanılan edinimlerle, mimari ortamların tasarlanıp uygulanabildiği mimarlık pratiği süreci başlamaktadır. İdeal mimari ortamlara ulaşabilmek için, mimarlık eğitiminde ve pratiğinde disiplinler arası süreçler önemli rol oynamaktadır. Disiplinler arası süreçler, farklı uzmanlık alanları arasında iş birliği, bilgi paylaşımı ve etkileşimi gerektiren bir yaklaşımı temsil eder. Bu tez, mimarlık eğitiminden mimarlık pratiğine geçiş döneminde yaşanan disiplinler arası sorunları, bilgi ve tecrübe eksikliklerini tespit ederek nedenlerini araştırmak ve mesleğe geçiş sürecinin disiplinler arası gereksinimleri konusunda önerilerde bulunmayı amaçlanmaktadır. Araştırma sürecinde literatür taraması ve nicel araştırma yöntemlerinden tarama yöntemi kullanılmıştır. Tarama araştırma yöntemi ile anket yoluyla, Türkiye'de İzmir Mimarlar Odası'na kayıtlı mimarlık eğitimini tamamlamış katılımcıların kariyerlerindeki disiplinler arası süreçler hakkındaki görüşleri, düşünceleri ve eğilimleri belirlenmiştir. Tez disiplinler arasılık bağlamında mimarlıkta mesleğe geçiş sürecini; karma bir profile sahip Türkiye-İzmir Mimarlar Odası örneklemi üzerinden, farklı ülkelerdeki ve mimarlıkla ilişkili farklı disiplinlerdeki mesleğe geçiş süreçleriyle değerlendirerek, bu süreci mimarlık eğitimindeki ve pratiğindeki dinamiklerle ele alarak, tartışmalara yeni boyutlar kazandıracak stratejiler önermektedir.
Özet (Çeviri)
Architecture is an interdisciplinary field of art and science dedicated to creating spatial designs for human life. Architectural education aims to equip students with the knowledge, skills, and aesthetic sensibilities required for designing spatial environments. The transition from architectural education to practice begins with the acquisition of competencies during the education process, enabling the design and execution of architectural environments. To achieve ideal architectural outcomes, interdisciplinary processes play a critical role in both education and practice. These processes represent a collaborative approach involving interaction, information exchange, and cooperation among various fields of expertise. This thesis aims to identify and investigate the interdisciplinary challenges, knowledge gaps, and experience deficiencies encountered in this transition and to propose recommendations addressing the interdisciplinary needs of the professional transition process. The research employs a literature review and quantitative research methods, particularly the survey method. Through the survey, the study examines the perspectives, opinions, and tendencies of architects registered with the Izmir Chamber of Architects in Turkey regarding the interdisciplinary aspects of their careers. By evaluating the professional transition process in architecture within an interdisciplinary framework, this thesis considers the example of the diverse Izmir Chamber of Architects in Turkey. It compares this process with professional transitions in other countries and disciplines related to architecture, integrating it with the dynamics of architectural education and practice. The study aims to propose strategies that introduce new dimensions to discussions on professional transitions in architecture.