Farklı bitkilerden elde edilen uçucu yağların antioksidan ve ısıl özelliklerinin araştırılması
Investigation of antioxidant and thermal properties of essential oils obtained from different plants
  1. Tez No: 915906
  2. Yazar: BÜŞRA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT BOZOK, DOÇ. DR. ÖZGE SÜFER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma kapsamında, Osmaniye ilinden toplanan beş farklı bitkinin (Rosmarinus officinalis, Schinus molle, Santolina chamaecyparissus, Myrtus communis ve Citrus aurantium) uçucu yağ içerikleri GC/MS yardımıyla tespit edilmiş ve aynı zamanda bu uçucu yağların antioksidan aktiviteleri ve ısıl özellikleri belirlenmiştir. R. officinalis uçucu yağında en fazla (+)-2-bornanon (%17.472), S. molle'de en fazla (+)-bisiklogermakren (%11.662), S. chamaecyparissus'da artemisya alkol (%31.789), M. communis'de ökaliptol (%50.048) ve C. aurantium'da ise D-limonen (%92.173) ana bileşenler olarak tespit edilmiştir. İncelenen yağ örnekleri içerisinde, en yüksek fenolik madde içeriği biberiyede bulunurken (882.035 mg GAE/l), en düşük miktar murt esansiyel yağında (93.346 mg GAE/l) tespit edilmiştir. ABTS yöntemiyle elde edilen antioksidan davranış sonuçlarının, tüm uçucu yağ örnekleri için DPPH yöntemiyle elde edilen sonuçlardan daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte, uçucu yağların ısıl özelliklerine bakıldığında ise, her yağın kendine özgü bir termal profil sergilediği ve bu profillerin termal stabilite, oksidatif dayanıklılık gibi özellikler üzerinde etkili olabileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the essential oil contents of five different plants (Rosmarinus officinalis, Schinus molle, Santolina chamaecyparissus, Myrtus communis, and Citrus aurantium) collected from Osmaniye province were determined by GC/MS and also the antioxidant activities and thermal properties of these essential oils were determined. The main components were determined as (+)-2-bornanone (%17.472) in R. officinalis essential oil, (+)-bicyclogermacrene (%11.662) in S. molle, artemisia alcohol (%31.789) in S. chamaecyparissus, eucalyptol (%50.048) in M. communis and D-limonene (%92.173) in C. aurantium. Among the oil samples examined, the highest phenolic content was found in rosemary (882.035 mg GAE/l), while the lowest amount was found in myrtle essential oil (93.346 mg GAE/l). It was determined that the antioxidant behavior results obtained with the ABTS method were higher than the results obtained with the DPPH method for all essential oil samples. However, when the thermal properties of the essential oils are examined, it is seen that each oil exhibits a unique thermal profile and these profiles may have an effect on properties such as thermal stability and oxidative resistance.