Beş farklı tat ve koku içeren moleküllerin sentezi
Synthesi̇s of 5 di̇fferent molecules as flavors and fragraces
  1. Tez No: 915907
  2. Yazar: ENİSE TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ULUKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Birçok bilinen doğal veya sentetik kimyasallar Koku ve Tat endüstrisi için çok önemlidir. Bu yüzden doğal ya da sentetik bir yolla bu ürünlerin üretimi organik kimyacıların amaçları arasındadır. Bu tez kapsamında biz de koku ve tat bileşiklerinden 5 farklı kimyasalın makro ölçekte sentezini amaçladık. Öncelikle asetanisol için anisol'ün sentezi fenolden başlayarak %66 verimle sentezlenmiştir. Fakat Friedel-Crafts açilleme basamağımız %5 den daha az bir verimle elde edilmiştir. İkinci olarak izoamil alkol ile asetik asitin esterleştirilmesi reaksiyonundan izo-amil asetat %84 verimle elde edilmiştir. Benzil alkol ve asetik asit reaksiyonu bize maalesef düşük bir verimle (%27)esterini vermiştir. Vanilin sentezi için gayakol ve gliokzalik asit tepkimesinin sonucunda vanilyanın kokusuna yakın olan vanililmandelik asiti kirli-beyaz bir katı olarak vermiştir. Son olarak da benzaldehit'in benzoin kondenzasyonu ile benzoin ürünü %86'lık bir verimle elde edilmiştir. Tez boyunca elde edilen tüm ürünlerin erime noktaları, kaynama noktaları, IR, 1H NMR ve 13C NMR spekrumları yapılmış ve yapılarıyla uyumlu olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
There are known a lot of natural or synthetic chemicals are very important for Flavor and Fragrance industry. Therefore, either naturally or synthetically producing of these products are goal for organic chemist. Here in this thesis, we aimed to prepare macro-scale 5 different chemicals as flavor and fragrance compounds. First of all, for acetanisol, starting from phenol, we prepared anisol by methylation yielded %66. However we failed to sythesised acetanisol by acylation yielded product less than %5. Secondly, esterification of acetic acid using iso-amylalcohol gave the product izo-amylacetate in very good yield of 84%. Reaction of benzyl alcohol and acetic acid gave its ester only 27% yield. For vaniline synthesis, we achieved light-vanillin odor of vanillymandelic acid by reaction of guiacol and glyoxalic acid provide off-white color product in 84%. Benzoin condensation of benzaldehyde by NaCN resulted benzoin in excellent yield of 86%. All synthesized products throughout this thesis are proved by melting points, Infrared Spectroscopy, 1H NMR and13C NMR spectroscopies and in agreement with their structure.