İngiliz dili öğretim görevlilerinin kodlanmış düzeltici gerı̇ bı̇ldı̇rı̇m kullanımı ve öğrencı̇lerı̇n yazım hatalarını ele alma konusundakı̇ görüşlerı̇nin araştırılması
Exploring efl instructors' views on utilizing coded corrective feedback and addressing students' writing errors
  1. Tez No: 915952
  2. Yazar: ÖZGE DEMİRBAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİLE DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışma, İngilizce hazırlık sınıfı öğretmenlerinin, süreç tabanlı yazma etkinliklerinde Kodlu Düzeltici Geri Bildirim (KDGB) kullanımı konusundaki yaklaşımlarını incelemekte ve öğrencilerinin kompozisyon hatalarını nasıl ele alıp, önceliklendirdiklerini değerlendirmektedir. Araştırma, öğretmenlerin KDGB'nin etkinliğine dair algılarını, KDGB'yi destekleyici geri bildirim stratejileri hakkındaki görüşlerini ve yazma hatalarını ele alma ve önceliklendirme yöntemlerini keşfetmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, öğretmenlerin hataları ele alma ve önceliklendirme konusundaki algılarıyla uygulamalarının ne ölçüde uyumlu olduğunu ve ideal geri bildirim tarzlarına dair algılarını anlamaya yönelik kapsamlı bir anlayış sunmaktadır. 2023-2024 Akademik yılının Bahar döneminde Antalya Bilim Üniversitesi'nde gerçekleştirilen bu karma yöntemli vaka çalışması, B1 yeterlilik seviyesinde yazma dersleri veren 15 yazma öğretmenini kapsamaktadır. Nitel ve nicel verilerin toplandığı araştırmada, katılımcıların deneyimlerini, algılarını ve tercihlerini derinlemesine incelenebilmesi için büyük ölçüde nitel yaklaşımdan yararlanılmıştır. Öğretmenlerin KDGB kullanımına ve kompozisyon hatalarını ele alma yaklaşımlarına dair detaylı ve kapsamlı veriler toplamak amacıyla 15 yazma öğretmenine dokuz açık uçlu soru ve bir Likert tipi soru içeren bir anket uygulanmıştır. Anketteki açık uçlu soruların bulguları içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Anket sonuçları, öğretmenlerin genel olarak KDGB'yi etkili gördüklerini ve süreç tabanlı yazma etkinliklerinde kullanımının yararlılığına inandıklarını ancak az da olsa bazı sınırlılıklarının da olduğuna işaret etmektedir. Katılımcıların çoğu, KDGB'nin öğrencilerin öz farkındalığını artırma ve dil gelişimine olumlu etkisini kabul ederken, aynı zamanda öğrencilerin kodları anlamakta zorlanmaları ve geri bildirim aldıklarında motivasyon kaybı gibi zorluklara da dikkat çekmişlerdir. Ayrıca, KDGB'nin öğretmenler için hızlı ve pratik bir geri bildirim yöntemi olarak görülmesine rağmen, büyük sınıflar veya KDGB'nin kullanımına dair deneyimsizlik gibi belirli koşullarda zaman alıcı hale gelebileceği ortaya konulmuştur. Araştırma ayrıca, öğretmenlerin KDGB'nin tek başına yeterli olmayabileceğini düşündüklerini ve bazı destekleyici geri bildirim stratejilerine ihtiyaç duyduklarını belirlemiştir. Tüm katılımcılar, KDGB'nin yanı sıra yazılı yorumlar vermenin önemini vurgularken, katılımcıların %80'i ek olarak sözlü geri bildirimden faydalandığını ve katılımcıların %60'ı ise akran geri bildirimini KDGB'ye ek olarak kullandıklarını ifade etmişlerdir. Yazma öğretmenlerinin hataları nasıl ele aldığı ve önceliklendirdiğine ilişkin, bu çalışma öğretmenlerin büyük çoğunluğunun süreç tabanlı yazma aktivitelerinde kapsamlı geri bildirimini tercih ettiklerini göstermiştir. Kapsamlı olarak verdikleri geri bildirimde, öğretmenlerin ağırlıklı olarak içerik ve organizasyon hatalarına odaklandıkları, bunun yanı sıra dil bilgisi, kelime kullanımı ve bazı diğer form ve mekanik hataları da dikkate aldıkları görülmüştür. Öğretmenlerin hataları nasıl ele aldıkları ve önceliklendirdiklerine ilişkin 15 öğretmenin 10'u ile aynı modülden seçilen 10 farklı öğrenci kompozisyonu üzerinde Hata Farkındalık Çalışması gerçekleştirilmiştir. Hata Farkındalık Çalışması'nın bulguları nicel ve nitel yöntemler kullanarak analiz edilmiştir. Hata Farkındalık Çalışması'nın sonuçları, öğretmenlerin hata algılarıyla/önceliklendirmeleriyle ilgili fikirlerinin uygulamalarıyla büyük ölçüde uyumlu olduğunu, ancak bazı tutarsızlıkların da gözlemlendiğini teyit etmiştir. Son olarak, 15 öğretmenin süreç tabanlı yazma çalışmalarında hem öğretmen hem de öğrenci için en ideal geri bildirim yaklaşımına ilişkin, KDGB'nin en etkili geri bildirim yaklaşımı olduğu, ancak diğer geri bildirim yöntemleriyle desteklenmesi gerektiği anlaşılmıştır. Bazı katılımcılara göre ise hata odaklı ve kişiselleştirilmiş geri bildirim vermek bu süreçte büyük önem taşıyacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines EFL instructors' approaches to using Coded Corrective Feedback (CCF) in process-based writing activities and assesses how they address and prioritize their students' essay errors. The study aims to explore teachers' perceptions of the effectiveness of CCF, their views on feedback strategies that support CCF, and their methods for handling and prioritizing writing errors. It also provides a comprehensive understanding of the extent to which teachers' perceptions of handling and prioritizing errors align with their practices and their perceptions of ideal feedback strategies. This mixed-methods case study, conducted at Antalya Bilim University in the spring semester of the 2023-2024 Academic Year, included 15 writing teachers teaching writing courses at the B1 proficiency level. In the study, where qualitative and quantitative data were collected, a qualitative approach was largely utilized to examine the experiences, perceptions, and preferences of the participants in depth. To collect detailed and comprehensive data on teachers' use of CCF and their approaches to addressing essay errors, a survey consisting of nine open-ended questions and one Likert-type question was administered to 15 writing teachers. The findings of the open-ended questions in the survey were analyzed using the content analysis method. The survey results indicate that teachers generally find CCF effective, but that it also has few limitations. While most of the participants acknowledged the positive impact of CCF on students' self-awareness and language development, they also noted difficulties such as students' difficulty in understanding the codes and loss of motivation when receiving feedback. It was also revealed that although CCF is seen as a quick and practical feedback method for teachers, it can become time-consuming under certain conditions such as large classes or inexperience in using CCF. The study also determined that teachers think that CCF alone may not be sufficient and that they need some supportive feedback strategies. All participants emphasized the importance of providing written comments in addition to the CCF, while 80% of the participants stated that they used additional verbal feedback and 60% of the participants stated that they used peer feedback in addition to the CCF. Regarding how writing teachers handle and prioritize errors, this study showed that most teachers prefer comprehensive feedback in process-based writing activities. In their comprehensive feedback, it was observed that teachers focused mainly on content and organization errors, but also considered grammar, vocabulary use and some other form and mechanical errors. In terms of how teachers handle and prioritize errors, an Error Awareness Study was conducted on 10 different student essays selected from the same module with 10 out of 15 teachers. The findings of the Error Awareness Study were analyzed using quantitative and qualitative methods. The results of the Error Awareness Study confirmed that teachers' ideas about error perception/prioritization were largely consistent with their practices, but some inconsistencies were also observed. Finally, regarding the most ideal feedback approach for both the teacher and the student in process-based writing studies, most of the teachers found that CCF was the most effective feedback approach, but it should be supported by other feedback methods. According to some participants, providing error-focused and personalized feedback will be of great importance in this process.