Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin görev ve bağlamsal performansları ile örgütsel destek düzeylerinin incelenmesi
The investigation of athletes' perceived physical and cognitive fati̇gue levels accordi̇ng to di̇fferent variables
- Tez No: 916100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: Bu araştırmada, Erzurum İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ortaokul ve lise dengi okullarda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapan bireylerin görev ve bağlamsal performansları ile örgütsel destek düzeylerinin farklı değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Araştırmanın evreni, ortaokul ve liselerde beden eğitimi ve spor öğretmeni olarak görev yapan bireyler oluşturmuştur. Örneklem grubunu ise, tarama modelinde gerçekleştirilen araştırmaya kolayda örnekleme yöntemiyle belirlenerek, Erzurum ilinde İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda beden eğitimi ve spor öğretmeni olarak görev yapan 69 erkek, 74 kadın olmak üzere toplam 143 beden eğitimi ve spor öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“kişisel bilgi formu”, görev ve bağlamsal performans ile örgütsel destek ölçekleri kullanılmıştır. Veriler, Google Formlar aracılığıyla internet üzerinden toplanmıştır. Elde edilen verilerin basıklık ve çarpıklık değerlerine bakılmış ve normal dağılım gösterdiği için parametrik testler uygulanmıştır. Katılımcıların demografik durumlarını belirlemek için frekans analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This research aims to examine the task and contextual performances and organizational support levels of individuals working as Physical Education and Sports Teachers in secondary and high school equivalent schools affiliated to the Provincial Directorate of National Education in Erzurum province according to different variables. Methods: The universe of the research consists of individuals working as physical education and sports teachers in secondary and high school equivalent schools. The sample was determined by the convenience sampling method in the research carried out in the screening model and consists of a total of 143 physical education and sports teachers, 69 male and 74 female, working as physical education and sports teachers in schools affiliated to the Provincial Directorate of National Education in Erzurum province. In the study, a“personal information form”, task and contextual performance and organizational support scales were used as data collection tools. Data was collected online via Google Forms. The kurtosis and skewness values of the obtained data were examined and parametric tests were applied. Frequency analysis was performed to determine the demographic status of the participants.