Pulmoner emboli hastalarında qtc süresi vedıspersıyonunun mortalıte üzerıne etkısınındeğerlendırılmesı
Evaluation of the effect of qtc prolongation and dispersion on mortality in pulmonary embolism patients
  1. Tez No: 916115
  2. Yazar: HÜSEYİN ENES CIDIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Amaç: Pulmoner emboli (PE), genellikle derin ven trombozunun (DVT) bir komplikasyonu olarak karşımıza çıkan ve mortalite ile sonuçlanabilen klinik bir durumdur. PE'nin klinik tanısı, hastanın semptomlarına ve görüntüleme yöntemlerine dayalı olarak konulmaktadır. Ancak, PE hastalarında ortaya çıkan kardiyak etkiler de önemli bir prognostik faktördür. RV'nin yüklenmesi ve sağ kalp yetmezliği, PE'nin ciddiyetini gösteren önemli göstergelerdir. QTc süresi ve QT dispersiyonu ise kardiyak elektriksel aktivitenin ölçülmesinde kullanılan önemli parametrelerdir. QTc süresi, kalbin elektriksel uyarılarının zamanlamasını gösterirken, QT dispersiyonu ise bu sürelerin farklılıklarını yansıtır. Bu çalışmada QTc süresi ve dispersiyonu gibi parametrelerin, PE hastalarında mortalite ile ilişkisinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, 01.01.2023 - 01.11.2024 tarihleri arasında İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne başvuran ve pulmoner BT anjiografi ile PE tanısı alan hastalar üzerinde yapıldı. Hastaların demografik verileri, klinik sonlanımları ve analiz edilmiştir. QT süreleri manuel olarak ölçülmüştür. QTc, Bazzet formülüyle hesaplandı. Bilgisayarlı tomografi (BT) ile sağ ventrikül (RV) ve sol ventrikül (LV) ölçümleri yapılmış, RV/LV oranları hesaplandı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 71 ± 14.3 olup, kadın hastaların oranı %60.1, erkeklerin oranı ise %39.9'dur. Bilinen hastalıkların çoğunluğu (%86.7) bulunmakta; hipertansiyon (HT) %53.1 ile en yaygın hastalık. En sık başvuru şikayeti nefes darlığı (%74.8) olup, göğüs ağrısı (%12.6) ve bacakta ağrı/şişlik (%11.9) gibi diğer şikayetler daha az görüldü. Pulmoner embolinin en sık görülen lokalizasyonu her iki ana pulmoner arterde (%34.3), ardından sağ segment (%19.6) ve her iki segment (%25.9) yer alıyor. Ekokardiyografik bulgulara göre, sağ kalp boşlukları geniş olanlar ise %32.2'dir. QT süresi ortalama 363.7 ± 45.6 ms, QTc süresi ise 467.8 ± 34.6 ms olarak bulundu. QT dispersiyonu (52.8 ± 11.2 ms) ve QTc dispersiyonu (68.8 ± 16.5 ms) her iki grup arasında anlamlı farklar gösterdi, mortalite grubunda daha yüksek QTc dispersiyonuna sahiptir. RV/LV oranı gruplar arasında anlamlı fark göstermemektedir. QT süresi ve en kısa/uzun QT süresi arasında mortalite grupları arasında anlamlı fark yoktur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Pulmonary embolism (PE) is a clinical condition that usually occurs as a complication of deep vein thrombosis (DVT) and can result in mortality. The clinical diagnosis of PE is based on the patient's symptoms and imaging studies. However, cardiac effects in PE patients are also an important prognostic factor. RV overload and right heart failure are important indicators of the severity of PE. QTc duration and QT dispersion are important parameters used to measure cardiac electrical activity. QTc duration indicates the timing of the electrical impulses of the heart, while QT dispersion reflects the differences of these durations. In this study, we aimed to show the relationship between QTc duration and QT dispersion with mortality in PE patients. Material and Method: The study was performed on patients admitted to the Emergency Department of Istanbul Sisli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital between 01.01.2023 and 01.11.2024 and diagnosed with PE by pulmonary CT angiography. Patients' demographic data, clinical outcomes and were analyzed. QT times were measured manually. QTc was calculated with the Bazzet formula. Right ventricle (RV) and left ventricle (LV) were measured by computed tomography (CT) and RV/LV ratios were calculated. Results: The mean age of the patients included in the study was 71 ± 14.3 years, 60.1% were female and 39.9% were male. The majority (86.7%) had known diseases; hypertension (HT) was the most common disease with 53.1%. The most common presenting complaint was shortness of breath (74.8%) and other complaints such as chest pain (12.6%) and leg pain/swelling (11.9%) were less common. The most common localization of pulmonary embolism was in both main pulmonary arteries (34.3%), followed by the right segment (19.6%) and both segments (25.9%). According to echocardiographic findings, 32.2% had large right heart chambers. The mean QT duration was 363.7 ± 45.6 ms and QTc duration was 467.8 ± 34.6 ms. QT dispersion (52.8 ± 11.2 ms) and QTc dispersion (68.8 ± 16.5 ms) showed significant differences between both groups, with higher QTc dispersion in the mortality group. RV/LV ratio showed no significant difference between the groups. QT duration and shortest/longest QT duration were not significantly different between mortality groups.