Fiziksel olarak aktif, yetişkin kadınlarda direnç antrenmanına ek olarak alınan bezelye ve whey proteini takviyesinin bazı fiziksel uygunluk parametreleri ve kalp hızı değişkenliği üzerine etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of the effects of pea and whey protein supplementation combined with resistance training on some physical fitness parameters and heart rate variability in physically active adult women
- Tez No: 999377
- Danışmanlar: PROF. DR. DİCLE ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 60°/s açısal hızda diz ekleminin izokinetik sistemde antrene edilmesiyle 6 hafta boyunca konsantirik/konsantirik direnç antrenmanına ek olarak alınan bezelye, whey ve izokalorik plasebo takviyelerinin vücut kompozisyonu, esneklik, aeorobik dayanıklılık, kas kuvveti parametreleri ve kalp hızı değişkenliği üzerine etkilerini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören fiziksel olarak aktif 23 sağlıklı kadın öğrenci gönüllülük esasına dayalı olarak katılmıştır. Katılımcılar, çift-kör bir desenle rastgele olarak bezelye proteini (n=8), whey proteini (n=8) veya plasebo (n=7) grubuna ayrılmıştır. Tüm katılımcıların günlük beslenmelerine standart bir müdahale uygulanmış ve antrenman sonrası dönemde kendi gruplarına ait takviyeleri tüketmişlerdir. Antrenman protokolü, 6 hafta boyunca haftada 3 gün, izokinetik alette 60°/s açısal hızda konsantrik/konsantrik diz ekstansiyon ve fleksiyon hareketlerinden oluşmuştur. Antrenman protokolü, her bir diz için 10 tekrarlık 4 setten oluşmuş ve setler arasında 10 saniye dinlenme süresi verilmiştir. Her antrenman sonrasında egzersizin yoğunluğunu değerlendirmek için Algılanan Zorluk Derecesi (AZD) skalası kullanılmıştır. Testler kapsamında, vücut kompozisyonu, esneklik, aerobik dayanıklılık, izokinetik kas kuvveti, kalp hızı değişkenliği ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Ölçümler, çalışma öncesi (ön test), 9. antrenman sonrası (ara test) ve 18. antrenman sonrası (son test) olmak üzere üç farklı zaman noktasında alınmıştır. Toplanan veriler, çift yönlü tekrarlı ölçümlerde ANOVA ile analiz edilmiştir. Bulgulara göre, vücut kompozisyonu zamanla grup içinde ve gruplar arasında farklılaşarak whey proteini ve bezelye proteini kullanan gruplarda plasebo grubuna göre anlamlı farklılıklar ortaya çıkmıştır. İzokinetik kuvvet parametrelerinden ortalama tork, zirve tork, relatif zirve tork ve toplam iş değerlerinde zaman ana etkisine bağlı olarak anlamlı artışlar kaydedilmiştir. Bu artışlar, her iki protein grubunda da plasebo grubundan anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Aerobik dayanıklılık, esneklik ve kalp hızı değişkenlerinde zaman ana etkisinde de iyileşmeler görülmektedir. Sonuç olarak, direnç antrenmanına ek olarak kullanılan protein takviyelerinin, fiziksel olarak aktif kadınlarda performans parametrelerini plaseboya kıyasla anlamlı ölçüde iyileştirdiği görülmüştür. Bununla birlikte, whey protein ve bezelye protein arasında etkililik açısından anlamlı bir farklılık gözlemlenmemiş olup; bu durum, bezelye proteininin de whey proteini kadar etkili bir bitkisel alternatif olabileceğine işaret etmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effects of pea protein, whey protein, and isocaloric placebo supplements, taken in addition to concentric/concentric resistance training of the knee joint in an isokinetic system at an angular velocity of 60°/s for 6 weeks, on body composition, flexibility, aerobic endurance, muscle strength parameters, and heart rate variability. Twenty-three healthy, physically active female students from the Faculty of Sports Sciences at Ankara University participated in the study on a voluntary basis. Participants were randomly assigned to either the pea protein (n=8), whey protein (n=8), or placebo (n=7) group using a double-blind design. All participants received a standard intervention in their daily diet and consumed the supplements assigned to their respective groups in the post-training period. The training protocol consisted of concentric/concentric knee extension and flexion movements at an angular velocity of 60°/s on an isokinetic device, 3 days a week for 6 weeks. The training protocol consisted of 4 sets of 10 repetitions for each knee, with a 10-second rest period between sets. The Perceived Intensity Scale (PIS) was used after each workout to assess exercise intensity. Measurements of body composition, flexibility, aerobic endurance, isokinetic muscle strength, and heart rate variability were performed. Measurements were taken at three different time points: before the study (pre-test), after the 9th workout (intermediate test), and after the 18th workout (post-test). The collected data were analyzed using two-way repeated measures ANOVA. According to the findings, body composition differed significantly within and between groups over time, with significant differences observed in the whey protein and pea protein groups compared to the placebo group. Significant increases were recorded in the isokinetic strength parameters of mean torque, peak torque, relative peak torque, and total work, with a time-dependent main effect. These increases were significantly higher in both protein groups compared to the placebo group. Improvements were also observed in the time-main effect of aerobic endurance, flexibility, and heart rate variables. Consequently, protein supplementation used in addition to resistance training was found to significantly improve performance parameters in physically active women compared to placebo. However, no significant difference in effectiveness was observed between whey protein and pea protein; this suggests that pea protein may be as effective a plant-based alternative as whey protein.