Exhaustion in software copyright
Yazılım teliflerinde tükenme
  1. Tez No: 916274
  2. Yazar: ELİF KENAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MATHİAS LEJEUNE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Georg-August-Universität Göttingen
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yazılımlar telif hakkı ile korunmaktadır. Telif hakkı sahibinin manevi ve ekonomik hakları vardır. Ekonomik haklar arasında; Eser sahibinin Çoğaltma Hakkı, Uyum Hakkı, Kamusal İcra, Kamuya Haberleşme ve Hakkı Kullanıma Açma, Kiralama ve Ödünç Verme Hakkı, Dağıtım Hakkı vardır. Telif hakkı ile korunan bir ürün telif hakkı sahibi tarafından veya sahibinin izniyle bir başkası tarafından satıldığında, telif hakkının tükendiği varsayılır. Sahibi bu satıştan sonra artık münhasır hakkını kullanamaz. Bu sınırlama, Avrupa Birliği'nde tükenme doktrini olarak adlandırılır. Avrupa Adalet Divanı 3 Temmuz 2012de verdiği bir kararla, dağıtım hakkının tüketilmesinin yalnızca yazılım kopyalarının materyal bir ortamda (CD-ROM veya DVD) dağıtılmasıyla sınırlı değil, aynı zamanda yazılımın web sitesinden online indirmeler yoluyla dağıtılması için de geçerli olduğuna hükmetti. Bu çok tartışmalı bir karardı çünkü tezimde belirtiğim gibi, ABAD Yönergelerin yorumlanmasının ötesine geçti ve bilgisayar yazılımlarının tüketilmesinde kanun koyucunun yerine geçer şekilde yeni hükümler yaratır gibi davrandı. ABAD`in bu şekilde karar vermesi, çevrimdışı tükenme davaları için hazırlanan Bilgisayar Programları Direktifinin eski kuralları uyarınca, Mahkeme'nin Avrupa online pazarı korumaya çalışan bir tükenme teorisi yaratmaya çalışmasından kaynaklanmaktadır. UsedSoft kararı ile ECJ, ikinci el online pazarı sınırlamamaya çalıştı. Tezimde ABAD`in bu kararını eleştirdim. Avrupa Adalet Divanı, esas koşula dayanarak, online dağıtım davalarında, dağıtım hakkının tüketilmesini uygulamak için temel sözleşme ilişkisinin bir“satış”olarak nitelendirilmesi gerektiğini düşünmektedir. Oracle, sözleşmeye dayalı bir ilişkinin bir satıştan ziyade bir lisans olduğunu iddia etse de, ABAD bu kararda satışı açıklamak için fonksiyonel ekonomik bir bakış açısı kullanarak yapılan sözleşmenin satış olduğuna hükmetti. ABAD, 3 Temmuz 2012'de UsedSoft'a karşı Oracle kararını verdikten yedi yıl sonra, 19 Aralık 2019'da Tom Kabinet kararını açıkladı. ECJ, UsedSoft kararında satisi açıklamak için işlevsel eşdeğerliği kullanmasına rağmen, Tom Kabinet'te bunun tersine karar verdi. Tezimde bu iki ABAD kararının bir tutarsızlık yaratmasını da eleştiriyorum.
Özet (Çeviri)
Software is protected under copyright. The copyright owner has moral and economic rights. Economic rights include; Right of Reproduction, Adaptation Right, Public Performance, Communication to the Public and Making Available Right, Rental and Lending Right and Distribution Right. When a product protected by copyright has been sold by the owner of the IP right or someone with the owner's permission, it is assumed that the IP right is exhausted. The owner can't practice its exclusive right anymore. This limitation is also called the doctrine of exhaustion in the European Union. ECJ ruled that the distribution right's exhaustion applies not only to distributing copies of software on a material medium (CD-ROM or DVD) but also when the software is distributed by means of online downloads from the website on 3 July 2012 with Case C-128/11, UsedSoft GmbH v Oracle International Corp. It was a very controversial decision because, from my perspective, the ECJ went beyond the interpretation of Directives and acted like creating new provisions for exhaustion for computer software. These interpretation difficulties derive from the fact that under the terms of the old rules of the Computer Programs Directive drafted for offline exhaustion cases, the Court attempted to create a theory of exhaustion for the internal online market. With the UsedSoft decision, the ECJ tried not to limit the second-hand online market. I criticized this ECJ decision in my thesis. The ECJ considers on the main condition that the underlying contractual relationship can be characterized as a“sale”in order to apply exhaustion of the distribution right in online distribution cases. Even though Oracles assume a contractual relationship is a license rather than a sale, In this decision, the ECJ used an economic point of view to describe the sale, and from this view, the online transmission method is the functional equivalent of the supply of a material medium. The ECJ decided upon UsedSoft vs. Oracle case on 3 July 2012, and after seven years later, ECJ decided upon the Tom Kabinet1 case on 19 December 2019. Although ECJ used functional equivalence in the UsedSoft decision, in Tom Kabinet, they decided the opposite. I also criticize these two ECJ decisions create a discrepancy.