Yaş, cinsiyet ve damak yarığının nazalans skorları üzerindeki etkisi
The effect of age, gender and cleft palate on nasalance. scores
- Tez No: 916336
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÜNAL LOGACEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Kulak Burun ve Boğaz, Language and Speech Therapy, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Rezonans oral ve nazal kavitelerdeki hava akımı ile ilişkilidir. İşitme kayıpları, damak yarıklıkları ya da diğer kranio fasiyal anomaliler kişide rezonans bozukluğuna sebep olabilir. NazalView rezonans bozukluklarının ölçümünde kullanılan non- invaziv objektif yöntemlerden biri olmasına rağmen literatürde sınırlı kullanılmıştır. Bu çalışmada, NasalView cihazı aracılığıyla 4-7 yaş arası tipik gelişim gösteren (n=36) ve damak yarığı bulunan (n=4) bireylerden Nazometrik Değerlendirme Aracı (NADA) ile veri toplanmıştır. Elde edilen veriler, yaş, cinsiyet ve damak yarığı durumuna göre karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda cinsiyete göre /ti/ ve Nazal /i/ hecesi dışında hiçbir parametrede anlamlı fark tespit edilememiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Resonance is related to airflow in the oral and nasal cavities. Hearing loss, cleft palate or other craniofacial anomalies may cause resonance disorders in the individual. Although NasalView is one of the non-invasive objective methods used in the measurement of resonance disorders, it has been used limitedly in the literature. In this study, data were collected from individuals with typical development (n=36) and cleft palate (n=4) between the ages of 4-7 using the NasalView device with the Nasometric Assessment Tool (NADA). The obtained data were compared and analyzed according to age, gender and cleft palate status. As a result of the statistical analyses, no significant difference was detected in any parameter except for the /ti/ and Nasal /i/ syllable according to gender (p>0,05).