Enteo-müzikleme: Müzikleme pratikleri vasıtasıyla deneyimlenen aşkınlık
Entheo-musicking: Perceived transcendence through musicking practices
  1. Tez No: 916499
  2. Yazar: UMUT TUGAY TEMEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BELMA OĞUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji ve Müzik Teorisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez, Entheo-Musicking kavramını tanıtarak müzikleme ile entojenik pratiklerin kutsal, şifa ve dönüşüm bağlamlarındaki etkileşimini araştırmaktadır. Teorik incelemeler ve kişisel saha çalışmaları aracılığıyla, müziğin bilinç hallerini değiştirme, duygusal iyileşme ve ruhsal bağ kurmada nasıl hayati bir rol oynadığını inceler. Araştırma, Sufi sema (dönme), Ayahuasca şamanik törenleri ve Evrensel Barış Dansları gibi farklı geleneklerden faydalanarak, bu pratiklerin ritim, melodi ve toplu müzikleme yoluyla derin duygusal ve bedensel tepkileri nasıl tetiklediğini ele alır. Bu araştırma, müziklemenin sadece bir performansın ötesinde dinamik ve etkileşimli bir etkinlik olarak kişisel ve toplumsal dönüşüm için güçlü bir araç olduğunu vurgular. Entrainment (eşzamanlanma), akış durumları ve entojenlerle müziğin entegrasyonu gibi ana temalar, bu pratiklerin esenliği, öz farkındalığı ve birlik duygusunu nasıl artırdığını gösterir. Otoetnografik yansımalar ve fenomenolojik analizler yoluyla, müziğin trans hallerini tetikleme ve katılımcıları iyileşme süreçlerinde yönlendirme rolü üzerine içgörüler sunar. Teorik bulguların yanı sıra, bu araştırma, ritim çemberleri ve sema'dan ilham alan dans formları aracılığıyla bedensel müzikleme pratiklerinin, duygusal serbest bırakmayı ve bağ kurmayı nasıl artırabileceğine dair bir pratik uygulama önerir. Bu önerilen pratikler, bedensel çalışmalar, farkındalık ve müzik terapisi alanlarından bilimsel kanıtlarla desteklenmekte olup, müziklemeyi günlük yaşama şifa ve kişisel gelişim aracı olarak entegre etme çerçevesi sunar Sonuç olarak bu çalışma, Entheo-Musicking'in müziğin kutsal ve terapötik boyutlarını genişletme potansiyeline sahip olduğunu savunur. Müziklemenin, transandans, duygusal serbest bırakma ve toplu iyileşmeyi nasıl kolaylaştırabileceğini araştıran yeni bir çerçeve sunarak, müzik, maneviyat ve şifa kesişimindeki akademisyenler ve uygulayıcıları farklı bir açıdan bakmaya davet eder.
Özet (Çeviri)
This dissertation introduces Entheo-Musicking, a concept that explores the interplay between music and entheogenic practices in sacred, healing, and transformative contexts. Through a combination of theoretical inquiry and personal fieldwork experiences, this study investigates how music operates as a vital force in facilitating altered states of consciousness, emotional healing, and spiritual connection. Drawing from diverse traditions, including Sufi sema (whirling), shamanic Ayahuasca ceremonies, and the Dances of Universal Peace, the research examines how these practices use rhythm, melody, and collective musicking to invoke deep emotional and somatic responses. The research highlights the process of musicking as a dynamic, interactive activity that goes beyond mere performance, positioning it as a powerful medium for personal and communal transformation. Key themes such as entrainment, flow states, and the integration of music with entheogens are discussed, showing how these practices enhance well-being, self-awareness, and a sense of unity. Through auto-ethnographic reflections and phenomenological analysis, the dissertation provides insights into the role of music in inducing trance states and guiding participants through healing processes. In addition to theoretical insights, the research suggests a practical application through rhythm circles and sema-inspired dance forms, where participants engage in somatic music-making practices to enhance emotional release and connection. These suggested practices are grounded in scientific evidence from somatic studies, mindfulness, and music therapy, offering a framework for integrating musicking into everyday life as a tool for healing and personal growth. Ultimately, this work argues that Entheo-Musicking has the potential to expand our understanding of the sacred and therapeutic dimensions of music. It offers a new framework for exploring how music can facilitate transcendence, catalyze emotional release, and foster collective healing, invites scholars and practitioners interested in the intersection of music, spirituality, and healing to this holistic perspective.