COVID 19 pnömonisinde ağır klinik seyri öngören radyolojik kriterlerin, bilgisayarlı tomografi (BT) skorunun ve klinik göstergelerin mortaliteyle ilişkisi
The relationship of radiological criteria predicting severe clinical course, computed tomography (CT) score,clinical indicators and mortality in COVID 19 pneumonia
- Tez No: 916534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA ERBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
COVID-19 pnömonisinde ağır klinik seyri öngören bazı prognostik faktörler geliştirilmiştir. İleri yaş hastalarda (≥ 65 yaş), erkek cinsiyette ve kardiyovasküler hastalıklarda bu riskin arttığı bilinmektedir. Hastalığın klinik seyrini öngörmek, tedavi stratejisini değiştirebilir. Bu çalışmanın ana amacı; COVID 19 pnömonisinde yoğun bakım ihtiyacı ve mortaliteyi öngörmede semi-kantitatif BT skorunun, mCHA2DS2-VASc skorunun ve R-mCHA2DS2-VASc skorunun duyarlılık ve özgüllüğünü değerlendirmek ve aralarındaki ilişkiye bakmaktır. Bu çalışmada 901 COVID-19 pnömonisi olgusu retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların özgeçmişleri ile klinik seyirleri incelendi ve mCHA2DS2-VASc skorları hesaplandı. Görüntüler biri deneyimli toraks radyoloğu olmak üzere iki radyolog tarafından değerlendirildi ve semi-kantitatif BT skorları hesaplandı. BT skorlarına göre; skoru 0-6 arası olan hastalara 0 puan, 7-12 arası olan hastalara 1 puan, 13-18 arası olan hastalara 2 puan ve 19-25 puan arası olan hastalara ise 3 puan verilerek hastaların mevcut mCHA2DS2-VASc skorlarına radyoloji komponenti de eklenerek R-mCHA2DS2-VASc skoru elde edildi. En sonunda; hesaplanan BT, mCHA2DS2-VASc ve R-mCHA2DS2-VASc skorlarının ağır klinik seyri öngörme açısından aralarındaki ilişkiye bakıldı. BT, mCHA2DS2-VASc ve R-mCHA2DS2-VASc skorlarının yoğun bakım ihtiyacını ve mortaliteyi öngörmede istatistiki açıdan anlamlı olduğu bulunmuştur. R-mCHA2DS2-VASc skoru, ağır klinik seyri öngörmede diğer skorlara göre daha üstün olarak izlenmiştir. Bu skor için mortaliteyi öngörmede kullanılabilecek ideal eşik değer ≥ 8 olduğunda; duyarlılık %83,9, özgüllük %91,6 olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak; R-mCHA2DS2-VASc skoru, hastalığın ağır klinik seyrini erken dönemde öngörebilmekte başarılı olup yeterli duyarlılık ve özgüllüğü sahiptir. Diğer skorlardan farklı olarak, hem klinik hem de radyolojik parametreleri içermesi nedeniyle güçlü ve aynı zamanda pratik bir prognostik skorlama sistemidir.
Özet (Çeviri)
Some prognostic factors have been developed to predict severe clinical course in COVID-19 pneumonia. It is known that this risk increases in elderly patients (≥ 65 years and over), male gender and patients with cardiovascular comorbidities. Predicting the clinical course of the disease might change patient treatment strategies. The main purpose of this study is; to evaluate the sensitivity and specificity of semi-quantitative CT score, mCHA2DS2-VASc score and R-mCHA2DS2-VASc score that predict the risk of admission to intensive care unit and mortality in COVID 19 pneumonia. In this study, 901 COVID-19 pneumonia cases were evaluated retrospectively. The history and clinical course of the patients were examined, and their mCHA2DS2-VASc scores were calculated. Images were evaluated by two radiologists, one of whom was an experienced thoracic radiologist. Semi-quantitative CT scores were calculated. According to the CT scores; patients with a score between 0-6 are given 0 point; patients with 7-12, 1 point; 13-18, 2 points; and 19-25, 3 points. This radiology component score created was added to the existing mCHA2DS2-VASc scores, and thus R -mCHA2DS2-VASc score obtained. Finally; the relationship between the calculated CT, mCHA2DS2-VASc and R-mCHA2DS2-VASc scores was examined. CT, mCHA2DS2-VASc and R-mCHA2DS2-VASc scores were found to be statistically significant in predicting intensive care admission and mortality. The R-mCHA2DS2-VASc score was superior to other scores in predicting severe clinical course. For this score, the ideal threshold value that can be used to predict mortality is ≥ 8, with a sensitivity of 83.9% and a specificity of 91.6%. As a result; the R-mCHA2DS2-VASc score is successful in predicting the severe clinical course of the disease at an early stage and has high sensitivity and specificity. Unlike other scores, it is a powerful and at the same time practical prognostic scoring system because it includes both clinical and radiological parameters.