Dijitalleşmenin uluslararasılaşma ve işletme performansı üzerindeki etkilerinde yüksek performanslı insan kaynakları yönetimi uygulamalarının aracı, inovasyon yeteneğinin düzenleyici rolü: KOBİ'ler üzerine bir alan çalışması
The Mediating role of high-performance human resources management practices and the moderating role of innovation capability in the effects of digitalization on internationalization and business performance: A Field study on SMEs
  1. Tez No: 916542
  2. Yazar: AZİZ KAYALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ASUMAN AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Bu çalışmada, son dönemlerde işletmeler için önemli bir rekabet avantajı kaynağı olarak kabul edilen dijitalleşmenin uluslararasılaşma ve işletme performansı üzerindeki etkileri ve bu etkilerde yüksek performanslı insan kaynakları yönetimi uygulamalarının (YPİKYU) aracı ve inovasyon yeteneğinin düzenleyici rolünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) sayıları ve istihdam ettikleri personel sayısı gibi faktörler açısından ülke ekonomisinde önemli bir yere sahiptir. Geçmiş çalışmalar incelendiğinde çalışmanın değişkenleri arasındaki ilişkilerin KOBİ'ler düzeyinde incelenmesi konusunda önemli bir boşluk olduğu dikkat çekmiştir. KOBİ'ler ise ölçeklerinden kaynaklanan sorunlarını aşabilmeleri ve kendilerini geliştirebilmeleri için bazı araçlara ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesinin özellikle KOBİ'ler açısından oldukça önemli olduğu görülmektedir. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılarak imalat sanayinde faaliyet gösteren 380 KOBİ'den veri toplanmıştır. Analiz sonuçları; dijitalleşmenin uluslararasılaşma ve işletme performansı üzerinde, dijitalleşmenin YPİKYU üzerinde, YPİKYU'nun uluslararasılaşma ve işletme performansı üzerinde pozitif etkileri olduğunu göstermiştir. Aracı rol analizi sonuçları dijitalleşmenin işletme performansı üzerindeki etkisinde YPİKYU'nun aracı rolü olduğunu ortaya koymuştur. Düzenleyici rol analizlerinde ise dijitalleşmenin YPİKYU üzerindeki etkisinde inovasyon yeteneğinin kısmen düzenleyici rolü olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çoklu grup yol analizleri yapılarak çalışmanın diğer sonuçları ortaya konulmuştur. Çalışmanın amacına uygun olarak tartışma ve sonuçlara yer verilmiş, ulaşılan sonuçlar doğrultusunda işletmelere, işletme yöneticilerine ve araştırmacılara yönelik birtakım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to determine the effects of digitalization, which has recently been seen as an important source of competitive advantage for enterprises, on internationalization and business performance, and the mediating role of high-performance human resources management practices (HPHRMP) and the moderating role of innovation capability in these effects. Small and medium-sized enterprises (SMEs) have important roles in the country's economy in terms of factors such as their numbers and the number of people they employ. In the previously reviewed studies, it was observed that there was a significant gap in addressing the relationships between the research variables in the context of SMEs. SMEs need some tools to overcome the problems arising from their scale and to develop themselves. For this reason, it has been evaluated that examining the relationships between the variables is very important, especially for SMEs. Data were collected from 380 manufacturing SMEs using quantitative method. The analysis results showed that digitalization had positive effects on internationalization and business performance, digitalization had positive effect on HPHRMP, and HPHRMP had positive effects on internationalization and business performance. The results of the mediating role analysis revealed that HPHRMP had a mediating role in the effect of digitalization on business performance. The moderating effect analysis showed that the effect of digitalization on HPHRMP had partially moderated by innovation capability. Other results of the study were revealed by performing multiple group path analyses. In accordance with the purpose of the study, discussions and conclusions were stated and in line with the results achieved, suggestions were made for enterprises, enterprise managers and researchers.