Kanserli hastalarda CD44v6 değişikliklerinin araştırılması
Investigations of CD44v6 changes in patients with cancer
- Tez No: 91660
- Danışmanlar: PROF.DR. NEJAT DALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
6- ÖZET CD44 bir çok hücre tipinde eksprese olan ve lenfosit aktivasyonu, homing, ekstrasellüler matriks adhezyonu ve hücresel göç olaylarında fonksiyon gören bir hücre yüzey glikoproteinidir. En az 20 eksondan oluşan tek bir gen tarafından kodlanır. Lenfoid hücrelerde bulunan CD44'ün hematopetik formu proteinin standart formunu oluşturur ( CD44S veya CD44H ). CD44'ün ekstrasellüler bölgesine yeni eksonların eklenmesiyle varyant izoformlar oluşur. Değişken eksonlar vTden v10'a kadar numaralandınlır.CD44S varyant bölgeleri eksprese etmez.Tümör hücrelerinde CD44'e hyaluronik asidin bağlanması hücre adhezyonunu ilerleterek tümör hücre yayıl ımını artırabilir. Farklı CD44 izoformları farklı ligandlara bağlanabilirler. Bazı tümörlerde metastatik yayılımla ilgili olan CD44v6'nın yüksek düzey ekspresyonu bildirilmiştir. Çalışmamızın amacı kronik myeloid lösemi ( KML ), Hodgkin lenfoma ( HL ) ve Non-Hodgkin lenfomada ( NHL ) CD44v6 transkriptinin araştırılmasıdır. Çalışmamızda 20 normal bireyden alınan örnekler kontrol olarak kullanılmış ve toplam 45 hastanın örneği ( 24 KML'li, 19 NHL'lı ve 12 HL'lı ) analiz edilmiştir. Total hücresel RNA periferal kan lenfositlerinden izole edildi. CD44v6'yı saptamak için nested ters transkriptaz-polimeraz zincir reaksiyonu ( RT-PCR ) yapıldı. PCR ürünleri agaroz gel elektroforezi ile ayrıştırıldı ve etidyum bromür ile boyanarak görünür hale getirildi.CD44v6 tüm hastalarda ve kontrol grubunda saptandığından CD44v6'nın hematolojik kanserlerde özgün bir marker olarak kullanılamayacağı sonucuna varıldı. 31
Özet (Çeviri)
7- SUMMARY CD44 is a cell surface glycoprotein expressed on different cell types and functions in lymphocyte activation and homing, extracellular matrix adhesion and cellular migration.CD44 is encoded by a single gene composed of at least 20 exons. The standard CD44 protein ( CD44S or CD44H ) is the hematopoietic form of CD44 in lymphoid cells. Variant isoforms ( designated from v1 to v10 ) are formed by additional new exons to the extracellular domain One of the ligands for CD44 is hyaluronic acid, a glycosaminoglycan present in diffent tissues. Binding of hyaluronic acid to CD44 on tumor cells may enhance tumor cell migration by promoting cell adhesion. Different CD44 isoforms can bind different ligands. High levels of CD44v6 expression has been observed in some tumor types and been found associated with metastatic spread. The aim of the present study was to investigate and evaluate CD44v6 expression as a possible marker in chronic myelogenous leukemia ( CML ), lymphomas. Blood samples from 20 healthy individuals and 45 cancer patients ( 24 with CML, 19 with NHL ( Non-Hodgkin's lymphoma ) and 12 with HL ( Hodgkin's lymphoma ) were analysed. Total cellular RNA was extracted from peripheral blood lymphocytes. CD44v6 expression was investigated by nested reverse transcription-polymerase chain reaction. PCR products were analysed by agarose gel electrophoresis and visualized with ethidium bromide. CD44v6 was detected in all patients and all individuals in the control group. We conclude that expression of CD44v6 is not a useful marker in hematologic malignancies. 32