İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin matematik motivasyonu ile matematik problemi çözme becerileri arasındaki ilişki
The Relationship between primary school 4th grade students' mathematics motivation and their mathematical problem-solving skills
  1. Tez No: 916614
  2. Yazar: İPEK AVĞIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada, ilkokul 4. Sınıf öğrencilerinin matematik motivasyonları ile matematik problemi çözme becerileri arasındaki ilişkiyi belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma desenlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2023-2024 eğitim öğretim yılında Kahramanmaraş'ın Onikişubat ilçesinde yer alan 5 ilkokulda öğrenim gören ve uygun örnekleme yöntemi ile belirlenen 429 ilkokul 4. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, Matematik Problemi Çözme Başarı Testi ve Matematik Dersi Güdülenme Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Veriler SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizinde t- testi, ANOVA, korelasyon analizi ve basit doğrusal regresyon analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin matematik motivasyonu yüksek düzeydedir. Ancak, öğrencilerin matematik problemi çözme puanları“Geliştirilmeli”düzeyinde olduğu belirlenmiştir. Araştırmada, ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin matematik motivasyonlarının cinsiyetlerine, kardeş sayısına, öğretmenin mesleki kıdemine, öğretmen değiştirme durumlarına ve anne eğitim düzeyine göre farklılaşmadığı, fakat baba eğitim düzeyine göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı bulunmuştur. Araştırma sonuçlarına göre; ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin matematik problemi çözme başarı puanlarının cinsiyetlerine, kardeş sayısına, öğretmen değiştirme durumuna göre farklılaşmadığı, fakat öğretmenin mesleki kıdemine, anne eğitim düzeyine ve baba eğitim düzeyine göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada matematik motivasyonu ile problem çözme becerileri arasında pozitif yönlü zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Ayrıca ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin matematik motivasyonunun, matematik problemlerini çözme başarı II puanındaki artışın %7'sini açıkladığı bulunmuştur. Bu sonuçlar doğrultusunda öğretmenlere ve araştırmacılara yönelik önerilerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the relationship between the mathematical motivation of 4th grade primary school students and their mathematical problem solving skills. The relational screening model, one of the quantitative research designs, was used in the study. The sample of the study consisted of 429 4th grade primary school students studying in 5 primary schools in Onikişubat district of Kahramanmaraş in the 2023-2024 academic year and determined through the convenience sampling method. The data of the study were collected through the Mathematics Problem Solving Achievement Test and the Mathematics Lesson Motivation Scale. The data were analyzed through the SPSS program. t-test, ANOVA, correlation analysis and simple linear regression analysis methods were used in the analysis of the data. According to the research results; The mathematical motivation of 4th grade primary school students is at a high level. However, it was determined that the students' mathematical problem solving scores were at the“Needs Improvement”level. In the study, it was found that the mathematics motivation of the 4th grade primary school students did not differ according to their gender, number of siblings, professional seniority of the teacher, teacher change status and mother education level, but it differed significantly according to the father education level. According to the results of the study; It was concluded that the mathematics problem solving success scores of the 4th grade primary school students did not differ according to their gender, number of siblings, teacher change status, but it differed significantly according to the teacher's professional seniority, mother education level and father education level. In the study, it was determined that there was a positive weak significant relationship between mathematics motivation and problem solving skills. In IV addition, it was found that the mathematics motivation of the 4th grade primary school students explained 7% of the increase in the mathematics problem solving success score. In line with these results, suggestions were made for teachers and researchers.