:دور البنية التشريعية في تدعيم أسواق رأس المال الإسلاميةدراسة تحليلية عن سوق دبي المالي
İslami sermaye piyasalarının desteklenmesinde yasama yapısının rolü: Dubai finans piyasası üzerine analitik çalışma
  1. Tez No: 916615
  2. Yazar: BUSHRA MASHAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSAMA AL HAMWI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışma, kendisini İslami şeriat hükümleriyle uyumlu ilk piyasa olarak tanımlayan Dubai Finans Piyasası'na uygulayarak İslami sermaye piyasalarının güçlendirilmesinde yasal yapının rolünü analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bunu da yasama yapısının ve gelişmiş teknik ortamın piyasadaki Şeriata bağlılık seviyesinin yükseltilmesindeki etkisini açıklığa kavuşturarak ve değerlendirerek yapmaktadır. Çalışma, Dubai Finans Piyasasını ele alan literatürü tahmin ederek tümevarımsal yaklaşım, Dubai Finans Piyasasının yasal yapıyı, İslami finansal araçları ve teknik yapısını açıklamak için tanımlayıcı yaklaşım, Yasal yapının, İslami finansal araçlarının ve teknik yapının yasal bağlılığın güçlendirilmesindeki rolünü analiz ederek ve değerlendirerek analitik yaklaşımı kullanmaktadır. Çalışma, Dubai Finans Piyasasının yasal yapısının, mekanizmalar yönündeki teknik gelişimine rağmen, onun küresel bir İslami finans merkezi olma hedefine ulaşmakta yetersiz kaldığı sonucuna varmıştır. Bu da, onun yasal yapısının karışık olması ve hem haram olan geleneksel hem de İslami ürünlere ve araçlara hizmet etmesinden kaynaklanmaktadır. Halbuki İslami olmayan veya Şeriat ile uyumlu olmayan menkul kıymetler ve araçlara hizmetler sunmaktan alıkoyan bir kural olması için yasal yapının ayıklanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the role of legislative infrastructure in strengthening Islamic capital markets through application on the Dubai Financial Market, which is known as the first market that complies with Islamic Shariah regulations. The study clarifies and evaluates the impact of legislative infrastructure and advanced technological environment in enhancing the level of Shariah compliance in the market. The study employed an inductive approach through reviewing literature that tackled the Dubai Financial Market, and used a descriptive method to explain the legislative infrastructure, Islamic financial instruments, and technological structure of the Dubai Financial Market. It also used an analytical method to analyze and evaluate the role of legislative infrastructure, Islamic financial instruments, and technological structure in supporting Shariah compliance. The study found that the legislative infrastructure of the Dubai Financial Market, despite its technological development in terms of mechanisms, falls short of achieving its goal to be a global Islamic financial center, as the legislative framework is mixed and serves both prohibited traditional and Islamic products and instruments. It is necessary to refine the rules to be a decisive barrier to providing services for non-Islamic or Shariah-compliant financial instruments and securities.