Öğretmenlerin araştırma okuryazarlığı becerileri ile bilimsel araştırmaya yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between teachers' research literacy skills and their attitudes for scientific research
  1. Tez No: 916616
  2. Yazar: DUYGU AKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KÜÇÜKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada öğretmenlerin araştırma okuryazarlık beceri düzeyleri ile bilimsel araştırma tutumları arasındaki ilişkiyi belirlemek ve bu ilişkinin önemini vurgulamak amaçlanmıştır. ilişkisel tarama modellerinden biri olan korelasyonel tarama modeline ait bir nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Erzurum ilinin bir ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda görev yapmakta olan tüm branş öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmada“Bilimsel Araştırmaya Yönelik Tutum Ölçeği (BAYTÖ)”ile“Araştırma Okuryazarlığı Becerileri Ölçeği”veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Araştırmada öğretmenlerin araştırma okuryazarlık beceri düzeyleri toplam puanları ile bilimsel araştırma tutum toplam puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the relationship between teachers' research literacy skill levels and scientific research attitudes and to emphasize the importance of this relationship. In this research, a quantitative research method belonging to the correlational screening model, one of the relational screening models, was used. The scope of the research consists of all branch teachers working in schools affiliated with the Ministry of National Education in a district of Erzurum province. In the research,“Attitude Towards Scientific Research Scale (BAYTO)”and“Research Literacy Skills Scale”were used as data collection tools. In the study, no statistically significant relationship was found between the total scores of teachers' research literacy skills and their scientific research attitudes.