Şehir içi toplu taşıma sorunları ve çözüm önerileri (Turhal örneği)
Urban public transportation issues and solution proposals (case study: Turhal)
  1. Tez No: 916680
  2. Yazar: BETÜL YILMAZ SOYLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİH NACİ AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Gittikçe artan dünya nüfusu, ekonomik, kültürel ve teknolojik gelişmeler şehirlerde kent içi ulaşım sorunlarını karmaşık hale getirmiştir. Artan nüfus sonucunda kullanılan ulaşım araçları da çoğalmış olup bu da; gürültü, kirlilik, enerji tüketimi gibi birçok probleme neden olmuştur. Kent içi ulaşım planlaması bu noktada çok önemlidir. Sürdürülebilir kent içi ulaşım planlamalarında arz ve talepler belirlenirken sosyal ve ekonomik özelliklerin yanında birçok etkene de dikkat edilmelidir. Bahsedilen zararlar da göz önünde bulundurulduğunda çevre ve insan sağlığını olumlu yönde etkileyecek olan toplu taşıma alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır. Toplu taşıma sistemlerinin geliştirilmesi, ulaşım türlerinin faydalarını artırmak amacıyla bir arada planlanmasını ve işletilmesini gerektiren entegre ulaşım sistemleri kavramını gündeme getirmiştir. Sürdürülebilir kent içi ulaşımın sağlanmasında, entegre ulaşım sistemleri; toplu taşıma türlerinin birlikte planlanması, uyumlu bir şekilde çalışması ve arz-talep ilişkisi gözetilerek sorunlara çözüm üretilmesiyle mümkün olmaktadır. Ancak, özellikle küçük şehirlerde kullanılan dolmuş ve minibüs gibi ara toplu taşıma türlerinin, toplu taşımadaki rolü ve kullanıcılar açısından erişimdeki payı konusunda daha kapsamlı bir anlayış geliştirilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra, bu tür araçların güzergâh, servis ve ücret entegrasyonunu zorlaştırması nedeniyle, toplu taşıma hizmet kalitesine nasıl olumsuz etkilerde bulunduğunu ve bu etkilerin kullanıcıların erişim deneyimini nasıl şekillendirdiğini incelemek büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında kent içi ulaşım ve toplu taşıma ilişkisi kurulmuş, kent içi ulaşım ve toplu taşıma sistemlerinin çeşitleri ve bu sistemlerin özellikleri anlatılmış, kent içi ulaşımda entegrasyonun önemi ve çeşitlerinden bahsedilmiştir. Turhal örneğinde anket yapılarak istatistik ve verilere göre toplu taşımanın sorunları ve çözüm önerileri ele alınmıştır. Sonuç olarak toplu taşıma sorunlarının; güvenlik, otopark, konfor, sefer sıklığı, altyapı, teknolojik ve bilgilendirme levhaları gibi unsurların yetersizliğinden kaynaklandığı belirlenmiştir. Çözüm önerisi olarak ise; toplu taşıma sistemlerinin kurumsallaştırılması, kullanılan araçların yenilenmesi, ulaşılabilirliğin arttırılması ve toplu taşıma güzergahlarının her yönden ele alınıp iyileştirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing global population, combined with economic, cultural, and technological developments, has made urban transportation issues increasingly complex. As the population grows, the number of transportation vehicles also increases, leading to problems such as noise, pollution, and energy consumption. At this point, urban transportation planning becomes crucial. In sustainable urban transportation planning, while determining supply and demand, attention must be paid not only to social and economic factors but also to many other aspects. Considering the mentioned negative impacts, public transportation emerges as an alternative that positively influences the environment and human health. Developing public transportation systems has brought forward the concept of integrated transportation systems, which require the planning and operation of various transportation modes to enhance their benefits. Achieving sustainable urban transportation depends on integrated transportation systems, which in volvecoordinated planning, efficient collaboration among transportation modes, and problem-solving based on supply-demand dynamics. However, in smaller cities, there is a need for a deeper understanding of the role of intermediate public transportation modes, such as minibuses and shared taxis, in public transportation and their accessibility for users. Additionally, it is essential to investigate how these modes, which complicate integration in terms of routes, services, and fares, negatively affect the quality of public transportation services and influence user accessibility.In this study, the relationship between urban transportation and public transportation is established, the types and characteristics of urban transportation and public transportation systems are explained, and the importance and types of integration in urban transportation are discussed. In the case of Turhal, the problems of public transportation and proposed solutions were addressed through a survey and analyzed based on statistics and data. In conclusion, it has been determined that public transportation problems stem from deficiencies in factors such as safety, parking, comfort, service frequency, infrastructure, technology, and informational signage. As a solution, it has been concluded that public transportation systems should be institutionalized, vehicles should be renewed, accessibility should be improved, and public transportation routes should be thoroughly examined and enhanced in all aspects.