Anethum graveolens ekstraktının fitokimyasal parmak izi ve biyolojik aktivite profili
Phytochemical fingerprinting and biological activity profile of anethum graveolens extract
  1. Tez No: 916707
  2. Yazar: SALİHA KESTİ USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada A. graveolens'in kalitatif ve kantitatif kapsamlı bir fitokimyasal analizi gerçekleştirilmiştir. LC-MS/MS ile ekstraktın fenolik içerikleri tespit edilmiştir. Uçucu yağ profili için GC-MS analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın devamında ekstraktın antibakteriyel, antifungal ve antimutajenik aktiviteleri araştırılmıştır. A. graveolens içeriğinde saptanan her bir fitokimyasal yeni bir ilaç potansiyeli taşımaktadır. Bu çalışmada içerikte saptanan major kompenentlerle in siliko etkileşimler incelenmiştir. LC-MS/MS analizinde test edilen standartlar arasından protekatekuik aldehit, sesamol, kafeik asit, vannilin, p-kumarik asit, rutin ve kuersetin varlığı saptanmıştır. Uçucu yağlar arasında γ-terpinen, limonen, γ-cadinen, dillapiole major oranda tespit edilmiştir. Bu bileşiklerin ekstratta bulunma oranları %10'nun üzerinde tespit edilmiştir. En yüksek düzeyde tespit edilen uçucu yağ %28,9 ile γ-terpinen'dir. A. graveolens ekstraktı NaN3 tarafından indüklenen tüm anormalliklere karşı %55,3-%73,36 aralığında koruma sağlamış, yani antimutajenik aktivite sergilemiştir. Ekstraktın en yüksek antimikrobiyal aktivitesi metanol ekstraktı ile B.subtilis'e karşı ile 18,3±0,5 mm inhibisyonu zonu ile elde edilmiştir. En düşük aktivite ise funguslara karşı elde edilmiş ve C. albicans'a karşı 12,1±0,7mm olarak belirlenmiştir. A. graveolens içeriğindeki major bileşenlerin hidrojen bağı, pi-Aklyl, amide-Pi stacked ve pi-sigma gibi bağlarla etkileştiği belirlenmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki zengin bitki çeşitliliği bitkilerin biyolojik etkileri üzerine yapılan çalışmaları yetersiz kılmaktadır. Bu nedenle bitkilerin fitokimyasal içerikle ilişkilendirilmiş biyolojik ve farmakolojik aktivitelerinin araştırıldığı çalışmalara daha çok önem verilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, a comprehensive qualitative and quantitative phytochemical analysis of A. graveolens was carried out. Phenolic contents of the extract were determined by LC-MS/MS. GC-MS analysis was performed for the essential oil profile. The antibacterial, antifungal and antimutagenic activities of the extract were investigated. Each phytochemical detected in A. graveolens has a new drug potential. In this study, in silico interactions with the major components were investigated. LC-MS/MS analysis revealed the presence of protecatechuic aldehyde, sesamol, caffeic acid, vannilin, p-coumaric acid, rutin and quercetin among the standards tested. Among the essential oils, γ-terpinene, limonene, γ-cadinene, dillapiole were detected in major proportions. The presence of these compounds in the extract was above 10%. The most highly detected essential oil was γ-terpinene with 28,9%. A. graveolens extract provided protection against all abnormalities induced by NaN3 in the range of 55,3% to 73,36%, i.e. it exhibited antimutagenic activity. The highest antimicrobial activity of the extract was obtained with methanol extract against B.subtilis with an inhibition zone of 18,3±0,5 mm.The lowest activity was obtained against fungi and was determined as 12,1±0,7 mm against C. albicans. The major components of A. graveolens were found to interact with hydrogen bonds, pi-aclyl, amide-Pi stacked, and pi-sigma bonds. The rich plant diversity in the world and in Turkiye makes studies on the biological effects of plants insufficient. Therefore, more importance should be given to studies investigating the biological and pharmacological activities of plants associated with phytochemical content.