Çeşitli hemodilüsyon oranlarında rat deri fleplerinin yaşam oranının araştırılması
- Tez No: 91673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GÜRLEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
VIII. ÖZET İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Deneysel Araştırma Merkezinde çeşitli derecelerde lıemodilüsyon oranlarının rat deri Heplerine etkisini araştırmak için yapılan deneysel çalışmada, ağırlıkları 260-305gr. arasında değişen erkek Wistar ratlarında, dorsal McFarlene deri flepleri (9x3cm) kaldırılarak oluşan nekroz miktarları incelenmiştir. Hayvanlarda total kan volümlerinin %5,%10, %15, %20, %25. %30'luk oranları alınarak hemodilüsyon gruplarına ilaveten kontrol grubu da oluşturuldu. Flepler kaldırılıp yerine sütüre edildikten sonra posloperalif 7. günde Heplerde gelişen nekroz oranları ayrıca preoperatif hematokrit, postoperatif 2. saat, postoperatif I. gün, postoperatif III. gün, ve postoperatif 7. günlerdeki hematokrit değerleri incelendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY An experimental study was conducted in order to investigate the effects of various ratios of hemodilution on the Mc Farlene's skin flap survival in rats. 42 adult-male- Wistar rats weighing 260-305 gr. were used for the experiment. Random pattern Mc Farlene's skin flaps were elevated and resutured to donor areas and then examined for the amount of necrosis. %5, %10, %15, %20, %25, %30 ratios of total blood volumes of rats were removed and acute normovolemic hemodilution was performed by the Dextran 70R. Preoperative, postoperative 2nd hour, postoperative 1st day, postoperative 3rd day, postoperative 7th day haematocrit levels were evaluated. Flap survival was evaluated by measuring the amount of necrosis at the postoperative 7.th day.