Kronik böbrek yetmezliğinin diabetes mellitus tanılı hastalarda kardiyak otonom nöropati üzerine etkisi
Chronic renal failure in patients diagnosed with diabetes mellituseffect on cardiac autonomous neuropathy
  1. Tez No: 916747
  2. Yazar: GÜLŞAH BOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada tip1 ve tip2 DM tanısı olan hastalarda kronik böbrek yetmezliğinin kardiyovasküler otonomik nöropati üzerine etkisini araştırdık. Metod: Çalışmaya tip1 ve tip2 DM tanısı olan 60 hasta alındı. Bu hastaların 30'unda kronik böbrek yetmezliği yok, diğer 30'unda kronik böbrek yetmezliği vardı. Kardiyovasküler otonom nöropatinin saptanması için Ewing tarafından tanımlanan Ewing testi yapıldı. Bu test parasempatik ve sempatik hasarı gösteren ardışık 5 testten oluşmaktadır. Bunlar derin solunum, Valsalva manevrası, 30:15 oranı, ayağa kalkmaya ve handgribe kan basıncı yanıtıdır. Test sonuçları skorlama sistemi kullanılarak değerlendirildi. Skorlama sistemine göre; 0-0,5 kardiyovasküler otonom nöropati negatif, 1-5 kardiyovaküler otonom nöropati pozitif kabul edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Purpose: This study investigated the effects of chronic renal failure on cardiovascular autonomic neuropathy in patients diagnosed with Type-I and Type-II DM. Method: The study included 60 patients diagnosed with Type-I and Type-II DM. 30 of the patients had chronic renal failure and the other 30 patients had not. Ewing test which is called by Ewing, was applied in order to identify Cardiovascular autonomic neuropathy. This test consist of 5 sequential tests which show parasympathetic and sympathetic damage. These tests are; deep inspiration, Valsalva manuever, 30;15 ratio, standing and blood pressure response to handgrip. Test results are expressed by a scoring system. With this scoring system, patients with a score between 0-0.5 are classified as having no CAN and patients with a score between 1-5 are classified as having CAN.