Devops proje metodolojisi disiplinine kurumsal bir yaklaşım ve bir uygulama örneği
An institutional approach and application example to the devops project methodology discipline
  1. Tez No: 916803
  2. Yazar: DUYGU CANPOLAT TAYDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Rekabetçi günümüz iş dünyasında, teknolojinin hakim olduğu her alanda, başarı için her zaman hayati gereksinimlere değinilir. Bunlar arasında da başlıca faktörler sık sık sıralanır. Bilgi Teknolojileri alanında çalışan herhangi birisine bu gereksinimlerle ilgili fikri sorulduğunda, son zamanlarda en üst sıra için hiç şüphesiz vereceği cevap: DevOps olacaktır. DevOps'un sadece günümüz için geçici bir trend olarak kalmayacağı, gelecekte çok daha fazla benimseneceği düşünüldüğünde, verilen cevabın ne kadar yerinde olduğu şüphe götürmemektedir. Çünkü DevOps verim ve inovasyon demektir; DevOps gelecektir. Bu çalışmada, yazılım geliştirme operasyonları (Development-Dev) ile yazılım işletme operasyonları (Operations-Ops) arasındaki ilişkiyi geliştirmeyi amaçlayan, geleneksel manuel yöntemleri tümüyle terk eden, modernize, sisteme otomasyon sağlayan ve bu sayede tekrarlayan her türlü görevi otomatikleştiren, performans iyileştirmesine kökten katkı yapan, DevOps proje metodolojisi disiplinine değinilmiş; DevOps'un bir Kamu Kurumunda, yazılım geliştirme ve işletme operasyon süreçlerini, insan hatasını minimize edip süre kazanımı sağlayarak nasıl çok daha verimli hale getirebildiği üzerinde durulmuştur. İlgili konu, Kamu Kuruluşundaki bu otomatize etme geçiş dönemi ve adaptasyonundan bütünüyle bahsetmesinin yanı sıra, süreci DevOps araçları kullanılarak hazırlanan örnekler ile desteklemektedir. Ek olarak, bu çalışma DevOps metodolojisi üzerine yapılan sistematik bir literatür taramasını da içermekte olup, literatürde yer alan çalışmaların analiz edilmesi ve DevOps'un yazılım geliştirme organizasyonlarına sağladığı avantajların incelenmesi de amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's competitive business world, particularly in technology-dominated fields, the key requirements for success are frequently emphasized. Among these, certain factors are consistently highlighted. If one were to ask someone working in the field of Information Technology about the most critical of these requirements, the response would undoubtedly be: DevOps. Considering that DevOps is not just a passing trend of today but will be increasingly adopted in the future, it is clear how accurate this answer is. This is because DevOps represents efficiency and innovation; DevOps is the future.This study addresses the DevOps project methodology, a discipline aimed at improving the relationship between software development operations (Development-Dev) and software operations (Operations-Ops), completely abandoning traditional manual methods. It introduces a modernized, automated system that automates all repetitive tasks, contributing fundamentally to performance improvement. The focus is on how DevOps can significantly enhance the efficiency of software development and operational processes in a public institution by minimizing human error and saving time. In addition to discussing the transition and adaptation period of automation in this public institution, the study provides examples using DevOps tools to support the process.Furthermore, this study includes a systematic literature review on the DevOps methodology, aiming to analyze studies in the literature and examine the advantages DevOps provides to software development organizations.