Tip 2 diyabetli evde sağlık hastalarının bakım verenlerinin diyabet hakkındaki bilgi düzeyinin hastaların glisemik kontrolüne etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the impact of diabetes knowledge levels of caregivers of home health care patients with type 2 diabetes on the patients' glycemic control
- Tez No: 916805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN BAYDAR ARTANTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Diyabet, insülin üretiminin yetersiz olması ya da vücudun insüline karşı direnç geliştirmesi nedeniyle oluşan bir metabolizma hastalığıdır. Diyabetin etkin yönetimi, glisemik hedeflere ulaşmayı, komplikasyonları önlemeyi ve sağlık sistemi üzerindeki yükü hafifletmeyi amaçlar. Diyabet kontrolü, yalnızca hasta bireyin değil, aynı zamanda ona bakım sağlayan kişilerin de sürece dahil olmasını gerektirir. Evde bakım hizmetleri, aile hekimliğinin temel yetkinliklerinden olan kişi merkezli bakım ve kapsamlı yaklaşım ile yakından ilişkilidir. T2DM'li evde bakım hizmeti alan hastaların bakım verenlerin diyabet konusundaki bilgi düzeylerinin, bu hastaların kan şekeri kontrolüne etkisinin değerlendirilmesi bu çalışmanın amacını oluşturur. Gereç ve Yöntem: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi 04/07/2024-04/10/2024 tarihleri arasında Evde Sağlık Hizmetleri biriminden hizmet almış 18 yaş ve üzerindeki T2DM'li 355 hasta ve bakım verenleri dahil edilmiştir. Veriler hasta dosyalarından, hastane sisteminden ve bakım verenlerle yapılan görüşmeler sonucu bakım verenlere uygulanan sosyodemografik formlar ve DBA-24 ölçeğiyle elde edilmiştir. İstatistiksel analizler için uygun istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 81.16±9,59 yıl, %65,9'u kadın cinsiyette, %49'u ileri derecede bağımlıdır. Hastaların ortalama HBA1c değerleri 6.95±1.54 bulunmuştur. Hastaların %87,6'sının glisemik regülasyonunun sağladığı belirlenmiştir. Bakım verenlerin Diyabet Bilgi Anket puanından aldıkları ortalama puan 15.62±4.12 şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Diabetes is a metabolic disorder caused by insufficient insulin production or the body's resistance to insulin. Effective management of diabetes aims to achieve glycemic targets, prevent complications, and alleviate the burden on the healthcare system. Diabetes control requires the active involvement not only of the individual with the condition but also of the caregivers who provide support. Home care services are closely linked to patient-centered care and a comprehensive approach, which are among the core competencies of family medicine. The aim of this study is to evaluate the impact of the diabetes knowledge level of caregivers providing home care services to patients with T2DM on the glycemic control of these patients. Materials and Methods: The study included 355 patients aged 18 years and older with T2DM and their caregivers who received services from the Home Health Care Unit of Ankara Bilkent City Hospital between July 4, 2024, and October 4, 2024. Data were collected from patient files, the hospital information system, and interviews conducted with caregivers. Caregivers were administered sociodemographic forms and the Diabetes Knowledge Questionnaire-24 (DKQ-24) scale. Appropriate statistical methods were employed for data analysis. Results: The mean age of the patients was 81.16±9.59 years, with 65.9% being female and 49% classified as severely dependent. The average HbA1c value of the patients was 6.95±1.54. Glycemic regulation was achieved in 87.6% of the patients. The mean DKQ score of the caregivers was 15.62±4.12.