Bentonite – ksantat kompozitlerin hazırlanması ve adsorpsiyon özelliklerinin incelenmesi
Preparation of bentonite – xanthate composites andexamination of their adsorption properties
- Tez No: 916809
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHADDİN GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada ham bentonit kilini ve yıkanmış bentonit kilini selüloz ile ksantasyon işlemine tabi tutarak bentonit selüloz ksantat kompozitleri elde edilmiştir. Elde edilen bu kompozitleri metilen mavisi boyar maddesiyle etkileşime sokarak kompozitlerin optimum koşullarda adsorpsiyon kapasitelerindeki değişimi kaydedilmiştir. Ham bentonit, ham bentonit selüloz ksantat, yıkanmış bentonit ve yıkanmış bentonit selüloz ksantat kompozitlerin termal davranışları TGA (Termogravimetrik Analiz) ile belirlenmiştir. Kullanılan kilin yapısındaki değişiklikler, etkileşimler, oluşan yapılardaki bağların durumu ve bağlanma yerleri infrared spekturumundan yararlanarak aydınlatılmıştır. Neticede, çalışmada kullanılan killerin selüloz ile ksantasyon işlemine tabi tutulduktan sonra adsorpsiyon kapasitelerinde artış gözlemlendiği ve spektroskopik verilerdeki değişikliklerin başarılı bir etkileşim ve yapısal modifikasyonun gerçekleştiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, bentonite cellulose xanthate composites were obtained by subjecting raw bentonite clay and pure bentonite clay to the xanthate process with cellulose. By interacting these obtained composites with methylene blue dye, the change in adsorption capacity of the composites under optimum conditions was recorded. The thermal behaviors of raw bentonite, raw bentonite cellulose xanthate, pure bentonite, and pure bentonite cellulose xanthate composites were determined by TGA (Thermogravimetric Analysis). Structural changes in the samples, bonds of interactions, and the structures and binding sites were determined by Infrared Spectrum. The xanthation of the clays result increasing in the adsorption of the samples was observed, and the changes in the spectroscopic data showed that a successful interaction and structural modification took place.