Gastroözofageal reflü hastalarında sağlık okuryazarlığının sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile ilişkisi
Health literacy in gastroesophageal reflux patients relationship with healthy lifestyle behaviors
- Tez No: 916846
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALACALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı KSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji polikliniğine başvuran Gastroözofageal Reflü tanı/takipli hastaların sağlık okuryazarlığı düzeylerini, sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını belirlemek ve ikisi arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışmada ayrıca sağlık okuryazarlığı düzeyi ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının sosyodemografik verilerle ilişkisi incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: KSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji polikliniğine başvuran gastroözofageal reflü hastalarında analitik-kesitsel nitelikte bir çalışma yapılmıştır. Gastroözofageal reflü tanısı konan hastalara anketi cevaplandırmaları istenmiştir. Anketin birinci bölümünde 17 sorudan oluşan sosyodemografik anket formu, ikinci bölümde 32 sorudan oluşan Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-32 (TSOY-32) üçüncü bölümünde 52 sorudan oluşan Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği-2 (SYDBÖ-2) yer almaktadır. Araştırmaya toplam 299 hasta katılmıştır. Verilerin analiz edilmesi için SPSS 22 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to determine the health literacy levels and healthy lifestyle behaviors of patients with Gastroesophageal Reflux diagnosis/follow-up who applied to the Gastroenterology outpatient clinic of KSU Health Practice and Research Hospital and to investigate the relationship between the two. The study also examined the relationship between health literacy level and healthy lifestyle behaviors and sociodemographic data. Materials and Methods: An analytical-cross-sectional study was conducted on gastroesophageal reflux patients who applied to the Gastroenterology outpatient clinic of KSU Health Practice and Research Hospital. Patients diagnosed with gastroesophageal reflux were asked to answer the questionnaire. In the first part of the survey, the sociodemographic survey form consists of 17 questions, and in the second part, the Turkish Health Literacy Scale-32 (TSOY-32) consists of 32 questions. The third part includes the Healthy Lifestyle Behavior Scale-2 (SYDBÖ-2), which consists of 52 questions. A total of 299 patients participated in the study. SPSS 22 package program was used to analyze the data.