Sistemik skleroz hastalarında gastroözofageal reflünün hastalık aktivitesi ve şiddeti ile ilişkisi, yaşam kalitesi üzerine etkisi
Relationship of gastroesophageal reflux in patients systemic sclerosis with disease activity and severity, impact on quality of life
  1. Tez No: 703358
  2. Yazar: NATIG ALIMOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜL SOYSAL GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş: Sistemik skleroz (SSc), vasküler disfonksiyon, deri ve iç organların ilerleyici fibrozisi ile karakterize kronik sistemik bir hastalıktır. Ciltten sonra gastrointestinal sistem (GİS), SSc'nin en sık hedefidir ve hastaların %90'ından fazlasında tutulur. Çalışmamızda SSc hastalarında gastroözofageal reflü (GÖR) ile yaşam kalitesi, hastalık aktivitesi ve şiddeti arasında ilişki olup olmadığı araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Manisa Celal Bayar Üniversitesi hastanesi Romatoloji polikliniğine başvuran SSc tanılı 50 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalara kontrolleri sırasında GÖR açısından değerlendirmek üzere NİH PROMİS GERD (National Institutes of Health (NIH) patient-reported outcomes measurement information system (PROMIS®) türkçe anketi, yaşam kalitesi ölçümü için Kısa Form-36 (SF-36) anketi uygulandı. Eş zamanlı hastaların deri tutulumu ―Modifiye Rodnan Deri Skorlaması ile değerlendirildi. Hastalık aktivitesi European Scleroderma Study Group (EScSG) aktivite indeksi, hastalık şiddeti ise Medsger ve ark. tarafından geliştirilen skorlama yöntemi ile hesaplandı. GÖR ile yaşam kalitesi, hastalık aktivitesi ve şiddeti ölçekleri arasındaki ilişki araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya 46 kadın (%92), yaş ortancası 54,5 yıl (27-75) olan toplam 50 SSc hastası dahil edildi. NİH PROMİS GERD türkçe anketine göre hastaların %70'inde (≥8 puan) orta ve şiddetli derecede GÖR tespit edildi. Bu hastalarda mRDS ile hesaplanan cilt sertliği anlamlı olarak yüksekti (p=0,049). Hastalık aktivite ve şiddeti ile GÖR arasında ilişki bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Systemic sclerosis (SSc) is a chronic systemic disease characterized by vascular dysfunction and progressive fibrosis of the skin and internal organs. The gastrointestinal tract (GIS) is the most common target of SSc after the skin, and is involved in more than 90% of patients. In our study, we investigated whether there is a relationship between gastroesophageal reflux (GER) and quality of life, disease activity and severity in patients with systemic sclerosis (SSc). Materials and Methods: Fifty patients with systemic sclerosis who applied to Manisa Celal Bayar University Hospital Rheumatology Outpatient Clinic were included in the study. NIH PROMIS GERD (National Institutes of Health (NIH) patient-reported outcomes measurement information system (PROMIS®) Turkish questionnaire) was used to assess GER, and the Short Form-36 (SF-36) questionnaire was used to measure quality of life. The skin involvement was assessed with the ―Modified Rodnan Skin Score. The disease activity was determined the European Scleroderma Study Group (EScSG) activity index, and severity was determined by scoring system developed by Medsger et al. The relationship between reflux and quality of life, disease activity and severity scales were investigated. Conclusion: A total of 50 SSc patients, 46 women (92%) and a median age of 54.5 years (27-75 years), were included in the study. According to the NIH PROMIS GERD Turkish questionnaire, moderate to severe GER was detected in 70% of the patients (≥8 points). The mRDS score, which indicates skin sclerosis, was significantly higher in patients with GER (p=0.050). There was no relationship between disease activity and severity and GER.