Kronik böbrek hastalarında reflü, fonksiyonel dispepsi ve irritabl bağırsak sendromu semptomlarının değerlendirilmesi
Evaluation of reflux, functional dyspepsia and irritable bowel syndrome symptoms in patients with chronic kidney disease
- Tez No: 947075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF BÖREKCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Hemodiyalize (HD) giren ve girmeyen kronik böbrek hastalarında (KBH) sağlıklı gönüllülere kıyasla gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH), fonksiyonel dispepsi (FD) ve irritabl bağırsak sendromu (İBS) semptomlarının görülme sıklığı, bu semptomların depresyon, anksiyete ve yaşam kalitesiyle ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Manisa Celal Bayar Üniversitesi İç Hastalıkları ve Nefroloji polikliniklerine başvuran 150 hasta (50 sağlıklı kontrol, 50 HD almayan KBH, 50 HD hastası) çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılar, 18 yaş üstü, evre 3-5 KBH tanılı ve HD hastaları için en az 3 aydır diyaliz alan bireylerdi. Gastrointestinal semptomlar Roma IV kriterleri kullanılarak, Hospital Anxiety and Depression Scale (HAD) ile depresyon ve anksiyete, Short Form 12 (SF-12) ile yaşam kalitesi ölçülerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the prevalence of gastroesophageal reflux disease (GERD), functional dyspepsia (FD) and irritable bowel syndrome (IBS) symptoms in patients with chronic kidney disease (CKD) who are receiving and not receiving hemodialysis (HD) compared to healthy volunteers and to evaluate the relationship of these symptoms with depression, anxiety and quality of life. Materials and Methods: A total of 150 participants were enrolled from the Internal Medicine and Nephrology outpatient clinics at Manisa Celal Bayar University. The study included 50 healthy controls, 50 CKD patients not receiving HD, and 50 HD patients. Participants were adults aged 18 years or older, diagnosed with stage 3-5 CKD, and, for HD patients, had been undergoing dialysis for at least three months. Gastrointestinal symptoms were assessed using the Rome IV criteria, while depression and anxiety were evaluated with the Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS), and quality of life was measured using the Short Form-12 (SF-12). Data were collected through clinical examinations, laboratory tests, and self-reported questionnaires. Statistical analyses were performed using SPSS version 21.0, with a p-value