Balistik füze tasarımı ve analizi
Ballistic missile design and analysis
- Tez No: 916931
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİM KURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Mechanical Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Füze teknolojileri, modern savunma sistemlerinin en kritik unsurlarından biri olarak, aerodinamik, malzeme bilimi, uçuş dinamiği ve itki sistemlerindeki gelişmelerle ülkelerin stratejik kabiliyetlerini şekillendirmektedir. Bu tez, R-27 (SS-N-6 Serb), DF-21, Agni-II ve Jericho II füze sistemlerinin aerodinamik tasarım, yapısal malzeme seçimi, uçuş dinamiği, itki sistemleri, yörünge analizi, titreşim stabilitesi ve kontrol yüzeyleri açısından kapsamlı bir analizini sunmaktadır. MATLAB tabanlı simülasyonlar ve mühendislik değerlendirmeleri ile her füze sisteminin güçlü ve zayıf yönleri detaylı bir şekilde ortaya koyulmuş, sistemlerin performansları somut verilerle karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, R-27 ve Jericho II'nin yüksek aerodinamik verimlilikleri sayesinde uzun menzilli uçuşlarda düşük sürtünme ve yüksek stabilite sunduğunu ortaya koymuştur. Buna karşın, DF-21 ve Agni-II kompakt tasarımları ve hızlı itki sistemleri ile kısa sürede yüksek hızlara ulaşmaktadır. Yapısal malzeme seçiminin füze performansına etkisi de belirgin bir şekilde görülmüş; R-27 ve Jericho II dayanıklı ve ağır malzemeler tercih ederken, DF-21 ve Agni-II hafif kompozit malzemeler kullanarak toplam ağırlığı azaltmış ve hız kabiliyetlerini artırmıştır. Ayrıca, Jericho II'nin geniş menzili ve çok yönlü yörünge kapasitesi stratejik esneklik sağlarken, diğer sistemler belirli görev profillerinde ön plana çıkmıştır. Bu çalışma, mühendislik yöntemleri ve tasarım kararlarının füze performansı üzerindeki etkilerini ortaya koyarak, savunma sanayiine yönelik gelecekteki füze geliştirme projelerine güçlü bir rehber sunmaktadır. Çalışmanın sunduğu detaylı analizler, yalnızca mevcut füze teknolojilerinin değerlendirilmesine değil, aynı zamanda yapay zeka, ileri malzemeler ve gerçek zamanlı simülasyonların entegrasyonu ile yeni nesil füze sistemlerinin geliştirilmesine de ışık tutmaktadır. Sonuç olarak, bu tez, füze teknolojilerinde mühendislik ve stratejik tasarım arasındaki etkileşimi derinlemesine inceleyerek, gelecekteki savunma projeleri için bir yol haritası niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Missile technologies are among the most critical components of modern defence systems, shaping the strategic capabilities of nations through advancements in aerodynamics, materials science, flight dynamics, and propulsion systems. This thesis provides a comprehensive analysis of the R-27 (SS-N-6 Serb), DF-21, Agni-II, and Jericho II missile systems in terms of aerodynamic design, structural material selection, flight dynamics, propulsion systems, trajectory analysis, vibration stability, and control surfaces. Using MATLAB-based simulations and engineering evaluations, the strengths and weaknesses of each missile system have been thoroughly examined, with their performances objectively compared. The results reveal that R-27 and Jericho II offer low drag and high stability in long-range flights due to their high aerodynamic efficiency. In contrast, DF-21 and Agni-II achieve high speeds in a short time thanks to their compact designs and rapid propulsion systems. The impact of structural material selection on missile performance is also significant; while R-27 and Jericho II favour heavy, durable materials, DF-21 and Agni-II use lightweight composite materials, reducing total weight and increasing speed capabilities. Additionally, Jericho II's extended range and versatile trajectory capabilities provide strategic flexibility, while other systems excel in specific mission profiles. This study highlights the impact of engineering methods and design decisions on missile performance, offering a robust guide for future missile development projects in the defence industry. The detailed analyses presented in this work not only evaluate current missile technologies but also shed light on the potential integration of artificial intelligence, advanced materials, and real-time simulations for the development of next-generation missile systems. In conclusion, this thesis delves deeply into the interaction between engineering and strategic design in missile technologies, providing a roadmap for future defence projects.