Etkileşimli video kullanımının ortaokul 5. sınıf öğrencilerinin İngilizce dersi başarılarına ve tutumlarına etkisinin incelenmesi
The effect of interactive video usage on the achievement andattitudes of 5th grade middle school students in English course
  1. Tez No: 916938
  2. Yazar: HASAN TURFANDA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma, etkileşimli video kullanımının ortaokul 5. sınıf öğrencilerinin İngilizce dersi başarıları ve tutumları üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Eğitim teknolojilerinin eğitimdeki rolü giderek artarken, etkileşimli videoların öğrencilerin öğrenme süreçlerine olan katkısı da dikkat çekici bir konu olmuştur. Araştırma, etkileşimli videoların öğrencilerin dil becerilerini nasıl etkilediğini ve İngilizce dersine karşı geliştirdikleri tutumları nasıl şekillendirdiğini analiz etmek üzere tasarlanmıştır. Bu çalışmada, yabancı dil öğretiminde etkileşimli videonun öğrencilerin İngilizce dersi başarılarına ve derse yönelik tutumlarına etkisini incelemek için nicel araştırma yöntemlerinden biri olan deneysel araştırma modellerinden öntest-sontest ve kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Veriler, öğrencilerin başarı testleri ve anketler aracılığıyla toplanmıştır. Sonuçlar, etkileşimli video kullanımının öğrencilerin İngilizce dersi başarılarını artırmada ve olumlu tutumlar geliştirmede etkili bir araç olduğunu göstermektedir. Çalışma, eğitimcilere etkileşimli videoların dil öğrenimindeki potansiyelini değerlendirmeleri ve öğretim stratejilerini bu doğrultuda yeniden gözden geçirmeleri için bilgi sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of using interactive videos on the achievement and attitudes of 5th grade middle school students in English. As the role of educational technologies in education has been increasing, the contribution of interactive videos to students' learning processes has also been a remarkable issue. The study is designed to analyze how interactive videos affect students' language skills and shape their attitudes towards English language teaching. In this study, a quasi-experimental design with pretest-posttest and control group, one of the experimental research models, which is one of the quantitative research methods, was used to examine the effect of interactive video in foreign language teaching on students' achievement in English and their attitudes towards the course. Data were collected through students' achievement tests and questionnaires. The results show that the use of interactive videos is an effective tool in increasing students' achievement in English language courses and developing positive attitudes. The study provides information for educators to evaluate the potential of interactive videos in language learning and revise their teaching strategies accordingly.