Malatya Turgut Özal Tıp Merkezi'nde 1999 yılında yatarak tedavi gören hastaların memnuniyet durumları ve etkileyen faktörler
The Pleasure of (bedridden) patients that have a medical treatment at Malatya Turgut Özal Hospital in 1999
  1. Tez No: 91717
  2. Yazar: NURTEN YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET: Bu araştırma Malatya'da bulunan T.Ö.T.M.'ne 1999 yılında yatarak tedavi gören hastaların memnuniyet durumları ve etkileyen faktörleri saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırma kapsamına yatan hasta ağırlıklarına göre 19 servisten 385 kişi katılmıştır. Araştırmaya katılan 385 hastanın yaşlan 17 ile 87 arasında değişmektedir ve ortanca yaş 40'dır.Araştırmaya katılanların %49.4'ü erkek, %50.6'sı kadındır. Bu cinsiyet açısından eşit sayıda kişinin araştırmaya katıldığını göstermektedir. Eğitim durumlarına bakıldığında, %30.4'ü İlkokul, %23.8'i Lise, %9.4'ü Üniversite ve Üzeri Okul Mezunu' dur. Meslek durumları incelendiğinde, %38.4'ü Ev hammı, %19.0'u Memur, %1 1.9'u Serbest Meslek sahibidir. Kişilerin sürekli ikamet yerlerine bakıldığında %75.8 ile Malatya ilk sırada yer alırken çevre illerden de talepler olmaktadır. Sosyal Güvence' si olan-olmayan herkes T.Ö.T.M. 'nden faydalanabilmededir. Araştırmaya katılanların hastaneyi tercih nedenleri incelendiğinde; %55.4'ü“resmi şevkli”, %33.2'si“daha iyi tıbbi bakım”için %4.4'ü“acil”getirildiğini ifade etmiştir. Araştırmaya katılanlardan %51.2'si“yatış işlemlerini yapan görevlinin ilgi ve nezaketi”nden memnun, %50.6'sı“işlem öncesi bilgilendirilme”den memnun, %52.4'ü“yatış öncesi hastane kuralları hakkında bilgilendirilmemekten dolayı memnun değildir. Araştırmaya katılanlardan %80.8'i ”servis sorumlu hemşiresinin ilgi ve nezaketi' nden, %95.6'sı“gerektiğinde hemşirelere ulaşabilme”konusunda memnundur. %86.3'ü“hastaneden ayrıldıktan sonraki bakım konusunda hemşire tarafından bilgilendirilme”mekten dolayı memnun değildir. Araştırmaya katılanlardan %81.5'i“teşhis ve tedavi sürecinin başında, doktorunun kendisini yeterince dinlediğini ve anladığını”ifade etmiştir. Araştırmaya katılanlardan %63.2'si hastalığının ve tetkik sonuçlarının kendisinin anlayabileceği sözcüklerle anlatılmamasından dolayı memnun değildir. Araştırmaya katılanlar otelcilik hizmetlerinden memnun kalmıştır, özellikle“temizlik”konusundaki memnuniyet oram oldukça yüksektir (%99.7). Yiyecek-içecek servisi kalitesinden yaklaşık olarak her üç kişiden biri memnun kalmamıştır. Araştırmaya katılanların %96.0'sı ihtiyaç duymaları halinde yine T.Ö.T.M. 'ni tekrar tercih edeceklerini belirtmişlerdir. 78
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research is done in order to learn the pleasure and the gladness of the patients at Malatya Turgut Özal Hospital in 1999. 385 people from 19 services have participated to the research. The age of these 385 people differs between 17 and 87 and the medium age is 40. 49.4% is male and 56.6% is female. That indicates the percentage of the patient's sex is nearly same. When we look their educational background 30.4% is graduated from Primary school, 23.8% is graduated from High school, 9.4% is graduated from University. When we look their occupations, 38.4% is housewife, 19.0% is officer, 1 1.9% is works free. Most of the patients live in Malatya. But there are some patients coming from nearby cities. And everyone whether with social insuarance or not can make use of Malatya Turgut Özal Hospital. When we look the reasons of their preferring we see 55.4% is“officially impelled”33.2%“wants to be cored professionally”and 4.4% is urgently drived. 51.2% is glad to stay there because of the staffs attachment, 50.6% is glad to be ackrowledged before any operation. But 52.4% isn't glad because of not being acknowledge about the rules of hospital. 80.8% is satisfed with the nurses, 95.6% is pleased to reach the nurses when needed. But 86.3% isn't pleased, they say they are not acknowledged about the treatment after leaving the hospital. 81.5% says the doctors listen and understand them. 63.2% says the doctors use unknown, medical words. And finally almost all of the patients like the conditions of the hospital. Especially they are very pleased about the cleanliness and the food and drink services. 96.0% thinks if it is need they wiil come again. 79