İstanbul'da 1994-1998 hava kirliliği düzeyleri ile mortalite arasındaki ilişki
Relationship between air pollution levels and daily mortality in İstanbul throughout the years 1994-1998
  1. Tez No: 91720
  2. Yazar: ÜMİT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KAYPMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Atmosferik hava kirliliği en yaygın çevre ve halk sağlığı sorunlarından biridir. Hava kirliliği yalnızca küresel ekolojik sorunlara yol açmakla kalmaz, insan sağlığı üzerinde de yıkıcı etkiler yapar. Son yıllarda kabul edilebilir düzeylerdeki hava kirliliğine bağlı morbidite ve mortalitede görülen artışlarla ilgili çok sayıda epidemiyolojik çalışma yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı, günlük hava düzeyleriyle mortalite verileri arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Bu amaçla, İstanbul'un günlük hava kirliliği ölçümleri (S02 ve TAP) ve 5 yılın (1994-1998) ölüm sayıları kullamlmıştır. Meteorolojik etmenler ve diğer karıştırıcı etmenler (tatil günleri, mevsimler gibi...) kontrol edilmiştir. Ayrıca, bu yıllara ait hava kirliliği verileri de ayrıntılı olarak çözümlenmiştir. İstanbul'un hava kirliliği düzeyleri günümüzde SO2 ve TAP parametreleri için düşmektedir. Fakat bizim çalışmamızda kirleticilerin bu düzeyleri için günlük toplam asılı partikül (TAP) düzeyleri ve günlük mortalite verileri arasında multiple regresyon analiziyle anlamlı korelasyon bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ambient air pollution is one of the most common environmental public health questions. Air pollution not only causes global ecological problems, but also effects human health hazardously. Recent years, there are too many epidemiological studies regarding to increases of morbidity and mortality due to air pollution at which the acceptable levels. The objective of this study is to determine the relation between daily air pollution levels and daily mortality data. For this reason, daily air pollution measurements (SO2 and TSP) and daily death numbers of five years (1994-1998) of Istanbul were used. Meteorological variables and other confounding factors (eg. holidays, seasons...) were controlled. Furthermore, the air pollution data of these years were analysed in detail. Air pollution levels of Istanbul have been decreasing in recent years for the parameters of SO2 and TSP. But for these levels of pollutants, we have found the statistically significant positive correlation between daily total suspended particle (TSP) levels and daily mortality data with multiple regression analyses.