Covid-19 döneminde bireylerdeki stresle baş etme, psikolojik sağlamlık, kaygı ve korku düzeylerinin incelenmesi
- Tez No: 917241
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NALAN LINDA FRAIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmanın temel amacı Covid-19 döneminde bireylerdeki stresle baş etme, psikolojik sağlamlık, kaygı ve korku düzeylerinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda ilişkisel tarama modeli kullanılmış ve amaçsal örnekleme yöntemi esas alınmıştır. Araştırmaya toplamda 388 yetişkin birey dahil edilmiştir ve ''Google Forms'' platformu üzerinden kişisel bilgi formu, Koronavirüs Kaygısı Ölçeği, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği, Covid-19 Korkusu Ölçeği ve Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği katılımcılara sunulmuştur. Bu formlar sunulmadan önce katılımcılara bilgilendirme formu verilmiştir. Araştırma veri setinin normal dağılım göstermediği görülmüş ve bu nedenle verilerin analizinde parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Araştırmada kadınların daha yüksek düzeyde Covid-19 kaygısı ve Covid-19 korkusuna sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca kadınlarda çaresiz ve boyun eğici stresle başa çıkma yaklaşımlarının erkeklere göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Erkeklerin kendine güvenli ve iyimser yaklaşım gibi etkili stresle başa çıkma tarzları daha yüksek bulunmuştur. Kadınların ise sosyal destek arama yaklaşımını daha sık kullandıkları tespit edilmiştir. Erkeklerin psikolojik sağlamlık düzeyinin kadınlara göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Covid-19 korkusu ile Covid-19 kaygısı arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu bulunurken, psikolojik dayanıklılık ile Covid-19 korkusu ve Covid-19 kaygısı arasında negatif yönlü ilişkiler bulunmuştur. Covid19 korkusu ile çaresiz ve boyun eğici stresle başa çıkma tarzı arasında pozitif yönlü ilişkiler bulunurken, Covid-19 korkusu ile kendine güvenli ve iyimser stresle başa çıkma yaklaşımları arasında negatif yönlü ilişkiler bulunmuştur. Covid-19 kaygısı ile çaresiz ve boyun eğici stresle başa çıkma tarzı arasında pozitif yönlü ilişkiler bulunurken, Covid-19 korkusu ile kendine güvenli ve iyimser stresle başa çıkma yaklaşımları arasında negatif yönlü ilişkiler bulunmuştur. Psikolojik sağlamlık ile kendine güvenli ve iyimser stresle başa çıkma yaklaşımları arasında pozitif ve çaresiz ve boyun eğici stresle başa çıkma tarzları arasında negatif yönlü ilişkiler olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çaresiz stresle başa çıkma tarzının Covid-19 korkusu düzeyinin %7'sini pozitif yönde yordadığı tespit edilirken, Covid-19 kaygısı düzeyinin %5'inin kendine güvenli stresle başa çıkma tarzı tarafından negatif yönde yordandığı bulunmuştur. Araştırma sonuçları kavramsal ve kuramsal çerçeve içerisinde tartışılmış, literatürdeki diğer bulgularla karşılaştırılmış ve araştırmacılara, klinisyenlere ve devlete çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the levels of coping with stress, psychological resilience, anxiety and fear in individuals during the Covid-19 period. For this purpose, the relational survey model was used and the purposive sampling method was used. A total of 388 adult individuals were included in the study and personal information form, Coronavirus Anxiety Scale, Ways of Coping with Stress Scale, Covid-19 Fear Scale and Brief Psychological Resilience Scale were presented to the participants via the“Google Forms”platform. Before these forms were presented, an information form was given to the participants. It was seen that the research data set did not show a normal distribution and therefore non-parametric tests were used in the analysis of the data. The study found that women have higher levels of Covid-19 anxiety and fear of Covid19. In addition, it was found that helpless and submissive approaches to coping with stress were higher in women than in men. Effective stress coping styles such as selfconfident and optimistic approach were found to be higher among men. It has been determined that women use the approach of seeking social support more frequently. It was found that the psychological resilience level of men was higher than that of women. While it was found that there was a positive relationship between the fear of Covid-19 and the anxiety of Covid-19, negative relationships were found between psychological resilience and fear of Covid-19 and anxiety about Covid-19. While there were positive relationships between the fear of Covid-19 and the style of coping with helpless and submissive stress, negative relationships were found between the fear of Covid-19 and self-confident and optimistic approaches to coping with stress. While there were positive relationships between Covid-19 anxiety and helpless and submissive stress coping style, negative relationships were found between fear of Covid-19 and self-confident and optimistic approaches to coping with stress. It was concluded that there are positive and negative relationships between psychological resilience and self-confident and optimistic approaches to coping with stress, and between helpless and submissive styles of coping with stress. It was found that the style of coping with helpless stress positively predicted 7% of the level of Covid-19 fear, while the level of Covid-19 anxiety was found to be negatively predicted by the self-confident way of coping with stress 5%. The research results were discussed within a conceptual and theoretical framework, compared with other findings in the literature, and various suggestions were made to researchers, clinicians and the government.