Ahlat koşullarında farklı fasulye (Phaseolus vulgaris L.) genotiplerinin kalite ve adaptasyon özelliklerinin belirlenmesi
Determination of quality and adaptation ability of different bean (Phaseolus vulgaris L.) genotypes under ahlat condition
- Tez No: 917242
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, belirlenen farklı fasulye (Phaseolusvulgaris L.) genotiplerinin kalite ve adaptasyon özelliklerini saptamak amacıyla Bitlis ili Ahlat ilçesi Saka köyünde 2022 yılı Haziran ve Ekim aylarında deneme ekimi gerçekleştirilmiştir. Çalışmada 21 adet fasulye genotipi ve 5 adet standart çeşit materyal olarak kullanılmıştır. Araştırma tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Analizlerde kullanılmak üzere çıkış süresi, bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, bitkide dal sayısı, bitkide bakla sayısı, bakla uzunluğu, bitkide tane sayısı, yüz tane ağırlığı ve tane verimi özellikleri saptanmıştır. Yapılan çalışmada, ortalama çıkış süresi 12 gün; bitki boyu 41,9 cm; ilk bakla yüksekliği 36,6 cm; bitkide dal sayısı 32.4 adet; bitkide bakla sayısı 22.18 adet; bakla uzunluğu 8,5 cm; bitkide tane sayısı 81.2 adet; yüz tane ağırlığı 35.6 g ve tane verimi 225.7 da/kg olarak bulgulanmıştır. Hat-20 fasulye genotipi 353.3 da/kg tane verimi ile araştırmada kullanılan en yüksek verime sahip genotip olarak tespit edilmiştir. Yine aynı türün Ahlat ekolojik koşullarına uygunluğu bulgular arasındadır. Çalışmada Ahlat ilçesinde kullanılan genotipler dışında türler test edilerek kullanılan çeşitler artırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, in or dertodetermine the quality and adaptation properties of different bean (Phaseolusvulgaris L.) genotypes determined, trial planting was carried out in Saka village of Ahlat district of Bitlis province in June and October 2022. 21 bean genotypes and 5 standard varieties were used as material in the study. There search was established as three replications according to the randomized complete block design. Emergence time, plan theight, first podheight, number of branch esperplant, number of podsperplant, podlength, number of grain sperplant, hundred grain weight and grain yield characteristics were determined to be used in theanalyzes. In the study, average emergence time was found to be 12 day; plant height was 41,9 cm; first pod height was 36,6 cm; number of branch esper plant was 32.4; number of podsper plant was 22.18; podlength was 8,5 cm; number of grain sperplant was 81.2; hundred grain weight was 35.6 g and grain yield was found to be 225.7 da/kg. The bean genotype Line-20 was determined to be the genotype with the highest yield used in the study with a grain yield of 353.3 da/kg. Again, the suitability of the different species to the ecological conditions of Ahlat is among the findings. In the study, species other than the genotypes used in Ahlat district were teste dand the varieties used were in creased.