Farklı taper açılarına sahip tek eğe sistemleri ile kök kanal preparasyonu yapılan dişlerin farklı formlardaki biyoseramik esaslı patlar ile dolumu sonrası kırılma direncinin değerlendirilmesi
Evaluation of fracture resistance of teeth prepared for root canal with single file systems with different taper angles after filling with bioceramic based seals in different forms
  1. Tez No: 917274
  2. Yazar: EBRU ŞİRİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENA KAŞIKÇI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, farklı taper değerlerine sahip Ni-Ti döner eğelerle şekillendirilen kök kanallarının, farklı formlarda biyoseramik patlar kullanılarak doldurulmasının dişlerin kırılma direnci üzerindeki etkisini in vitro olarak değerlendirmektir. Çalışmada, One Curve Micro Mega eğeleri (25/04 ve 25/06 taper) ve BioRoot RCS ile AH Plus BCS biyoseramik patları kullanılmıştır. Yöntem: Toplamda 40 adet tek köklü mandibular premolar diş kullanılmış olup dişler 4 gruba ayrılmıştır. İki ana grup, kullanılan kullanılan biyoseramik patlara göre oluşturulmuş; bu gruplar Ni-Ti döner eğelerin taper değerlerine göre, iki alt gruba ayrılmıştır. Kök kanalları, ilgili eğelerle şekillendirildikten sonra BioRoot RCS ve AH Plus BCS patları ile doldurulmuştur. Dişlerin kırılma direnci, evrensel test cihazı kullanılarak ölçülmüş ve elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular: İstatistiksel analizler sonucunda, kullanılan farklı taper değerlerine sahip eğeler ve farklı formlara sahip biyoseramik patlar arasında dişlerin kırılma direnci açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır. Hem taper değerlerinin hem de kullanılan biyoseramik patların kırılma direnci üzerinde belirgin bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Sonuç: Bu çalışma, farklı taper değerlerinin ve farklı formlarda biyoseramik patların dişlerin kırılma direnci üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığını göstermiştir. Bulgular, endodontik tedavilerde bu parametrelerin seçiminin dişlerin mekanik dayanıklılığı açısından büyük ölçüde nötr bir etkisi olabileceğini işaret etmektedir. Ancak, bu sonuçların daha geniş örneklem grupları ve farklı deney koşullarıyla doğrulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to evaluate the effect of obturating root canals shaped with Ni-Ti rotary files with different taper values using bioceramic sealer pastes in different forms on the fracture resistance of teeth in vitro. One Curve Micro Mega files (25/04 and 25/06 taper) and BioRoot RCS and AH Plus BCS bioceramic pastes were used in the study. Material and Method: A total of 40 single-rooted mandibular premolar teeth were used and the teeth were divided into 4 groups. The two main groups were formed according to the bioceramic pastes used; these groups were divided into two subgroups according to the taper values of the Ni-Ti rotary files used. No procedure was performed in the control group. After the root canals were shaped with the relevant files, they were obturated with BioRoot RCS and AH Plus BCS pastes. The fracture resistance of the teeth was measured using a universal testing device and the obtained data were statistically analyzed. Findings: As a result of statistical analysis, no significant difference was found between the files with different taper values and bioceramic pastes with different forms in terms of fracture resistance of the teeth. It was determined that neither the taper values nor the bioceramic pastes used had a significant effect on fracture resistance. Conclusion: This study showed that different taper values and bioceramic pastes with different forms did not have a significant effect on the fracture resistance of the teeth. The findings indicate that the selection of these parameters in endodontic treatments may have a largely neutral effect in terms of mechanical strength of the teeth. However, it is recommended that these results be confirmed with larger sample groups and different experimental conditions.