Kronik hemodiyaliz hastalarında oral ve intravenöz pulse calcitriol tedavisinin kemik mineral dansitesi ve paratiroid hormon süpresyonu üzerine etkisi
A Comparison of the results of oral and intravenous pulse calcitriol therapy on chronic hemodialysis patients with secondary hyperparathyroidism through measurement of the bone density
  1. Tez No: 91733
  2. Yazar: ÖNDER GÖKKOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. N. YILMAZ SELÇUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
40 ÖZET Kronik Böbrek yetmezliği (KBY) tanısıyla hemodiyalize giren ve sekonder hiperparatroidizm (sHPT) gelişmiş olan hastalarda, oral ve intravenöz pulse calcitriolün yüksek parathormon (PTH) düzeyleri ile kemik mineral dansitesi ve bozulmuş olan serum iyon metabolizması üzerine olan etkilerini karşılaştırdık. Bu çalışma KBY tanısıyla HD'e giren, klinik ve laboratuvar bulgularına göre sHPT tanısı konulan 38 hasta üzerinde yapıldı. 19 hastaya altı ay süreyle haftada 2 kez 2 ug dozda Oral Pulse Calcitriol Tedavisi (OPCT) uygulandı. 19 hastaya ise haftada 2 kez 1 ug dozda altı ay süreyle intravenöz Calcitriol Tedavisi (İVPCT) uygulandı. Tedavi öncesi ve sonrası biyokimyasal olarak serum total kalsiyum (Ca), serum intakt parathormon (l-PTH), fosfor (P) ve total alkalen fosfataz (ALP) seviyeleri tayin edildi. Tedavi sırasında serum Ca ve P düzeyleri haftalık aralıklarla, serum ALP ve I-PTH seviyeleri ise aylık aralarla izlendi. Tedavi öncesi ve sonrası kemik mineral dansitesi DEXA ile değerlendirildi. Her iki tedavi sonunda, başlangıç kemik mineral dansitelerine göre anlamlı artma olduğu görüldü. İVPCT alan hastalann femur başında % 8,4 lumbal vertebralarda % 2,2 artış, OPCT alan hastalann femur başında % 9,3 lumbal vertebralarda % 4,6 artış görüldü. OPCT alan grupta femur başı ve lumbal vertebralardaki artış İVPCT alanlara göre daha anlamlı bulundu (p < 0,05). Her iki tedavi grubunda da serum l-PTH seviyelerinde, tedavinin birici ayından başlamak üzere, tedavi sonunda aynı oranda anlamlı azalma oldu (p < 0,005). Her iki grupta tedavi öncesi ve tedavi sonrası serum Ca seviyelerinde anlamlı değişiklik görülmedi (p > 0,05). Serum P seviyeleri her iki grupta tedavi öncesi hafif yüksek iken tedavi sonunda her iki grupta da aynı derecede anlamlı azalma görüldü (p < 0,05). Sonuç olarak, her iki tedavi metodunun da sHPT tedavisinde biyokimyasal parametreler ve kemik mineral dansitesi üzerine etkin olduğu ve tedavi sırasında önemli yan etkiler ile karşılaşamadığı saptandı. Bu nedenle her iki tedavi yöntemi de sHPT tedavisinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
41 SUMMARY A Comparison Of The Results Of Oral And Intravenous Pulse Calcitriol Therapy On Chronic Hemodialysis Patients With Secondary Hyperparathyroidism Through Measurement Of The Bone Density We compared the effects of oral and intravenous pulse treatment with calcitriol on high PTH level, bone mineral density and impaired divalent ion metabolism in chronic hemodialysis patients. This study was performed in 38 chronic hemodialysis patients who had secondary hyperparathyroidism according to clinical and laboratory findings. Two microgram oral pulse calcitriol treatment ( OPCT) was given to 19 patients and 1 ug intravenous calcitriol treatment (İVPCT) to 19 patients two times a week for six months. We measured total serum calcium, parat hormone (l-PTH), phosphorus and total alkaline phosphatase (ALP) levels weekly and also serum ALP and l-PTH levels monthly. We detected bone mineral density with method of DEXA in the beginning and end of the study. We found a statistically marked increase in bone mineral density after the therapy. A markedly increase of bone density was found in femur head and lomber spine at percentage of 8,4 - 2,2 and 9,3 - 4,6 with IVPCT and OPCT therapies.