4-6 yaş grubu çocukların duygu düzenleme becerilerini etkileyen anne baba ve çocuk ile ilgili faktörlere yönelik modelleme çalışması
Modeling study on mother father and child related factors affecting emotion regulation skills of 4-6 year old children
  1. Tez No: 917398
  2. Yazar: DÖNDÜ CEREN KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE NİLGÜN METİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyal Hizmet, Education and Training, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bu araştırmada, anne ve baba çiftlerinin duygu düzenleme güçlükleri, çocuklarının duyguları hakkındaki inanışları, duygu sosyalleştirme yaklaşımları ve çocuklarının mizaç özellikleri ile 4-6 yaş aralığındaki çocukların duygu düzenleme becerileri arasında ilişki olup olmadığının belirlenmesi, söz konusu değişkenlerin 4-6 yaş aralığındaki çocukların duygu düzenleme becerilerini açıklamada rolünün olup olmadığının test edilmesi ve çocuğun duygu düzenleme becerilerinin anne ve babaların özelliklerinin etkileşimi tarafından açıklanıp açıklanmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelinde tasarlanan bu araştırmanın çalışma grubu ölçüt örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemini 2023 yılı içerisinde Ankara ilinin Çankaya ve Etimesgut merkez ilçelerindeki resmi ve özel okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 4-6 yaş grubu çocukların anne ve babaları olmak üzere 552 anne-baba çifti oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak“Genel Bilgi Formu”,“Anne Babaların Çocukların Duyguları Hakkındaki İnanışları Ölçeği”,“Çocukların Olumsuz Duygularıyla Baş Etme Ölçeği”,“Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği”(Ebeveyn),“Çocuklar İçin Mizaç Değerlendirme Bataryası Ebeveyn Formu”ve“Duygu Düzenleme Ölçeği”(Çocuk) kullanılmıştır. Araştırma hipotezleri SPSS 25 programı kullanılarak çoklu lineer regresyon analizi yöntemi ile analiz edilmiş ve aracılık ilişkisine yönelik hipotezler JAMOVI 2.3.28 sürümü Medmod 1.1.0 modülü ile analiz edilmiştir. Düzenleyici etkinin incelendiği analizlerde PROCESS v4.2 eklentisi kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, anne ve babaların duygu düzenleme güçlüklerinin, çocuklarının duyguları ile ilgili inanışlarının, duygu sosyalleştirme yaklaşımlarının ve çocukların mizaç özelliklerinin 4-6 yaş grubu çocukların duygu düzenleme becerilerini anlamlı bir düzeyde yordadığını ve çocukların olumsuz duygularına yönelik olarak babaların annelere göre daha fazla cezalandırıcı tepkiler, küçümseyici tepkiler ve olumsuz duygu sosyalleştirme yaklaşımları sergilediklerini göstermiştir. Çocuğun duygu düzenleme becerilerinin açıklanmasına yönelik oluşturulan anne ve baba bildirimlerine ilişkin aracılık modellerinde anne ve babaların duygu düzenleme güçlüklerinin ve duygu sosyalleştirme yaklaşımlarının aracı rolü tespit edilmiştir. Son olarak düzenleyici analiz bulguları annenin olumlu duygu sosyalleştirme yaklaşımı ile çocuğun duygu düzenlemesi arasındaki ilişkide babanın olumlu-olumsuz duygu sosyalleştirme yaklaşımının düzenleyici etkisini; öte yandan babanın olumlu duygu sosyalleştirme yaklaşımı ile çocuğun duygu düzenlemesi arasındaki ilişkide annenin olumlu duygu sosyalleştirme yaklaşımının düzenleyici etkisini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine whether there is a relationship between emotion regulation difficulties of mother and father dyads, their beliefs about their children's emotions, emotion socialization approaches and temperament characteristics of their children and emotion regulation skills of children aged 4-6 years, to test whether these variables have a role in explaining emotion regulation skills of children aged 4-6 years, and to examine whether the child's emotion regulation skills are explained by the interaction of mother and father characteristics. The study group of this research, which was designed in the relational survey model, one of the quantitative research methods, was determined by criterion sampling method. Accordingly, the sample of the study consisted of 552 mother-father dyads including the mothers and fathers of 4-6 year-old children attending public and private preschool education institutions in Çankaya and Etimesgut central districts of Ankara province in 2023.“General Information Form”, 'Parents' Beliefs about Children's Emotions Scale“, ”Coping with Children's Negative Emotions Scale“, ”Difficulties in Emotion Regulation Scale“ (Parent), ”Temperament Assessment Battery for Children Parent Form“ and ”Emotion Regulation Scale" (Child) were used as data collection tools. The research hypotheses were analyzed with multiple linear regression analysis method using SPSS 25 program and the hypotheses regarding the mediation relationship were analyzed with JAMOVI 2.3.28 version Medmod 1.1.0 module. PROCESS v4.2 plug-in was used in the analyses examining the moderating effect. As a result of the study, it was determined that emotion regulation difficulties of mothers and fathers, beliefs about their children's emotions, emotion socialization approaches and temperament characteristics of children predicted emotion regulation skills of 4-6 year-old children at a significant level. It was determined that fathers exhibited punitive reactions, minimizing reactions and negative emotion socialization approaches towards children's negative emotions more than mothers. The mediating role of emotion regulation difficulties of mothers and fathers and emotion socialization approaches were determined in the mediation models related to maternal and paternal reports created to explain children's emotion regulation skills. Finally, the findings of the moderator analysis revealed the moderating effect of the father's positive-negative emotion socialization approach in the relationship between the mother's positive emotion socialization approach and the child's emotion regulation; on the other hand, the moderating effect of the mother's positive emotion socialization approach in the relationship between the father's positive emotion socialization approach and the child's emotion regulation.