Hipertiroidili kadınlarda, serum seks hormonu bağlayıcı globulin (SHBG), total testosteron ve dehidroepiandrosteron sülfat (DHEA-SO4) düzeyleri
Serum sex hormon binding globuline (SHBG, total testosterone and dehydroepiandrosterone sulphate (DHEA-SO4) levels between hyperthyroidism women
  1. Tez No: 91746
  2. Yazar: ZEKİ KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSREV HATEMİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Endocrinology and Metabolic Diseases, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Bu çalışmada hipertiroidili kadınlarda serum seks hormonu bağlayan globulin(SHBG),total testosteron ve dehidroepiandrosteron sulfat(DHEA-S04) düzeylerinin ötiroidik kadınlara göre nasıl bir değişkenlik gösterdiğini araştırdık. Çalışmaya hipertiroidili premenopozal ve postmenopozal 21 kadın hasta aldık. Hastaların 12 tanesi diffüz toksik guatr, 9 tanesi multinodular toksik guatrlı idi. Bu hastalarda serum total triodotironin (T3), Total tiroksin (T4) tirotropin (TSH), SHBG, total testosteron, DHEA-SO4 düzeylerine bakıldı.Hasta grubu ile aynı cinste ve yaş ortalamaları arasında anlamlı bir fark olmayan 26 ötiroidik sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study; we search for the differences in serum sex hormone binding globuline (SHBG), total testosterone and dehydroepiandrosterone sulphate (DHEA-SO4) levels between hyperthyroidsm and euthyroidism in women. A total number of 21 premenauposal and postmenauposal women with hyperthyroidism were included in the study. 12 of the patients had diffuse toxic goitre and the other 9 had multinodular toxic goitre. Serum levels of triiodothyronine (T3), thyroxine (T4), thyrotropine (TSH), SHBG, total testosterone, DHEA-SO4 were investigated. 26 persons of euthroidic population in the same age group were chosen to form the control group.