Planlı ve programlı bir özengen koro eğitimi ile bireylere kazandırılması hedeflenen eğitsel, toplumsal ve kültürel yeterliklerin incelenmesi
  1. Tez No: 207065
  2. Yazar: SİNEM ÖZTOP
  3. Danışmanlar: PROF. SUNA ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu arastırma, Türkiye'de çalısmalarını sürdüren özengen ( amatör ) korolarda görev alan bireylere egitim sürecinde kazandırılması hedeflenen egitsel (müzik alanındaki), toplumsal ve kültürel yeterliklerin incelenmesi amacıyla yapılmıstır. Varılan sonuçlar dahilinde getirilen önerilerin, Türkiye'deki Özengen Koro Egitiminin yaygınlastırılması ve gelistirilmesine katkıda bulunacagı düsünülmüstür. Arastırma'da evreni, Türkiye'de planlı ve programlı bir anlayısla çalısmalarını sürdüren özengen korolar olusturmaktadır. Bu evren içerisinden örneklem olarak; Ankara'da planlı ve programlı bir anlayısla çalısmalarını sürdüren altı özengen koronun toplam yüz üyesi ile, koro egitimi alanında uzman sekiz sef seçilmistir. Arastırma verileri; görüsme, kaynak tarama ve anket yöntemiyle elde edilerek, betimsel degerlendirme ve istatistiksel yöntemlere göre çözümlenmistir. ii Elde edilen bulgulardan Türkiye'deki Özengen Koro Egitimi ile bireylerin, kazandıgı yeterlikler sayesinde toplumsal, kültürel ve egitsel konularda daha duyarlı, bilinçli ve seçici olma davranıslarını büyük ölçüde edindikleri sonucuna varılmıstır. Bu sonuçlar dogrultusunda Türkiye'de henüz sayıları çok az olan özengen koroların yaygınlastırılması ve bu korolarda planlı ve programlı bir egitimin gerçeklestirilmesi için önerilerde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
A STUDY ON ACHIEVING TARGET EDUCATIONAL, SOCIAL AND CULTURAL ABILITIES BY PLANNED AND PROGRAMMED AMATEUR CHORUS EDUCATION (Thesis of Masters Degree) Sinem Öztop GAZ UNIVERSITY INSTITUTE OF EDUCATIONAL SCIENCES Ankara 2007 ABSTRACT With this study it is aimed to evaluate the educational, social and cultural improvements of individuals taking part in several amateur chorus in Turkey . It is believed that the proposals depending on the results of the study may help the improvement and generalization of amateur chorus education in Turkey . In the study, 8 chief specialists on chorus practice and 100 members of six chorus performing planned and programmed education in Ankara are selected to represent chorus in Turkey . The research data has been gathered by means of interviews, written sources and questionnaire and analyzed according to the methods of descriptive statistics and personal comments. iv From the findings it is concluded that by the help of amateur chorus education in Turkey , the chorus members behave more sensitively, more consciously and more selectively. According to these results it is proposed to increase and generalize the numbers of amateur polyphonic chorus which are very few in Turkey at present.