İnme hastalarında, inmeli hastalar için postüral değerlendirme ölçeği ve gövde bozukluk ölçeği için en küçük klinik önemli değişimin belirlenmesi
Minimal clinically important difference of the postural assessment scale for stroke and trunk impairment scale in patients with stroke
- Tez No: 917566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: İnmeli Hastalar için Postüral Değerlendirme Ölçeği ve Gövde Bozukluk Ölçeği'nin inme hastalarında en küçük klinik önemli değişim miktarını belirlemektir. Yöntem: Çalışmaya hastanede fizyoterapi ve rehabilitasyon programına alınan 65 inme hastası dahil edildi. Hastalara tedaviye başlamadan önce birincil sonuç ölçütü olarak İnmeli Hastalar için Postüral Değerlendirme Ölçeği ve Gövde Bozukluk Ölçeği uygulandı. İlk değerlendirmeden sonra hastalar fizyoterapist tarafından 20 seans boyunca tedaviye alındı. Tedavi süresini tamamlayan hastalar, ilk değerlendirmede kullanılan iki ölçek ile tekrar değerlendirildi. Bu iki ölçeğe ek olarak hasta ve fizyoterapist, hastanın gösterdiği değişimi Küresel Değişim Derecelendirmesi ile puanladı. Bu ölçek aynı zamanda çapa olarak kullanıldı. Elde edilen verilerle, birincil sonuç ölçütü olarak kullanılan ölçeklerin en küçük klinik önemli değişim miktarı hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the minimal clinically important difference in the Postural Assessment Scale for Stroke and Trunk Impairment Scale among patients with stroke. Methods: A total of 65 patients with stroke, enrolled in the physiotherapy and rehabilitation program at the hospital, were included in the study. Prior to the initiation of treatment, both the Postural Assessment Scale for Stroke Patients and the Trunk Impairment Scale were administered as primary outcome measures. Following the initial assessment, the patients underwent a 20-session physiotherapy treatment. Upon completion of the treatment period, the patients were re-evaluated using the same two scales employed in the initial assessment. Additionally, both the patient and the physiotherapist assessed the changes observed using the Global Rating of Change scale, which served as an anchor. The data collected allowed for the calculation of the minimal clinically important difference for the primary outcome measures.