Astimli hastalarda trombosit agregasyon ve sekresyon testlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of thrombocyte aggregation and secretion tests in patients with asthma
- Tez No: 917626
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ DALLAR BİLGE, UZMAN ÖZGE UYSAL SOYER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Allerjisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Astım reversibl hava yolu obstrüksiyonu ile karakterize enflamatuar bir hava yolu hastalığıdır ve çocukluk çağının en sık görülen kronik hastalıklarından biridir. Çok sayıda inflamatuar ve immün hücrenin küçük ve büyük hava yollarını aktive ve infiltre etmesi ile ilişkilendirilmiştir. Trombosit esas olarak hemostazda önemli olsa da bronşiol astım patogenezine de katılmaktadır. Trombositlerin hemostaz durumları dışında allerjik olmayan enflamatuvar olayların yanı sıra allerjik durumlar ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Çalışmanın amacı astımlı hastalarda trombositlerin rolünün belirlenmesi için astımlı hastalar kontrol grubuyla ve kendi içlerinde karşılaştırılarak trombosit agregasyon ve sekresyon testleri değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya astım atağında olan 33 hasta, 18 hafif intermitan astımlı ve 15 hafif persistan astımlı hasta, 20 sağlıklı çocuk alındı. Hastaların demografik özellikleri sorgulandı. Çalışmaya alınan hasta ve sağlıklı kontrol grubuna tam kan sayımı, sedimentasyon, D-dimer, total Ig E, vWF, faktör VIII, trombosit agregasyon ve sekresyon testleri tetkikleri yapıldı. Platelet değerlerinin sağlıklı kontrol grubunda astımlı hasta grubuna göre daha yüksek olduğu, hafif persistan astımlı hasta grubunda platelet değerlerinin diğer gruplara göre daha düşük olduğu saptandı (P= 0,018). Astımlı hastalar ile sağlıklı kontrol grubu karşılaştırıldığında ADP, kollajen, epinefrin, araşidonik asit, trombin ile uyarılmış trombosit agregasyon sonuçları arasında anlamlı bir fark bulunmadı (P > 0,05). Atak grubundaki hastaların ADP ile uyarılmış trombosit sekresyon testinin kontrol grubuna, hafif intermitan ve hafif persistan astımlı hasta grubuna göre düşük olduğu saptandı (P1= 0,003, P2=0,002). vWF değerinin ise atak grubundaki hastalarda belirgin arttığı, hafif persistan astım grupta en düşük değerlere sahip olduğu görüldü (atak grubunda: 139,6 (124,8-226,9), hafif intermitan: 107,9 (89,7-128,3), hafif persistan: 93,4 (60,4-136,9), sağlıklı kontrol: 111,4 (97,65-139,3) P1=0,001, P2
Özet (Çeviri)
Asthma is an inflammatory disease of the airways characterized by reversible airflow obstruction, and is one of the most common chronic diseases of childhood. It is associated with activation and infiltration of large number of inflammatory cells to large and small airways. Although thrombocyte is mainly important in the hemostasis, it participates in the pathogenesis of asthma. It is shown that thrombocyte is associated with allergic conditions in addition to non-allergic inflammatory phenomena except for hemostasis. This study aims to evaluate thrombocytes aggregation and secretion tests by comparing the control group of asthmatic patients and themselves in order to determine the role of thrombocytes in patients with asthma. This study includes 33 patients with asthma attack, 18 patients with mild intermittent asthma, 15 patients with mild persistent asthma, and 20 heaithy children. Demographic characteristics of the patients has been questioned. The complete blood count, sedimentation, D-dimer, total IgE, vWF, factor VIII, thrombocytes aggregation and secretion tests of patients with asthma and healthy children were done. It is found that platelet values of healthy control group have been significantly higher than patients with asthma; platelet values have been lower than the other groups in patients with mild persistent asthma (P= 0,018). When patients with asthma have been compared with the healthy control group, no significant difference has been found among the results of ADP, collagen, epinephrine, arachidonic acid, thrombin-stimulated thrombocytes aggregation (P> 0,05). It is found that ADP-induced thrombocytes secretion test of patients in the attack group has been lower than the control group, and patients with mild intermittent and mild persistent asthma (P1= 0,003, P2=0,002). VWF value has significantly increased at patients in attack group; and it has lowest values in mild persistant asthma group (in attack group: 139,6 (124,8-226,9), mild intermittent: 107,9 (89,7-128,3), mild persistent: 93,4 (60,4-136,9), healthy control: 111,4 (97,65-139,3) P1=0,001, P2