Aile hukukunda kişiye sıkı sıkıya bağlı haklar
Strictly personal rights in family law
- Tez No: 917625
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Kişiye sıkı sıkıya bağlı haklar; kişinin duygusal saiklerle hareket ettiği, ayırt etme gücüne sahip olduğu durumlarda hakkı kullanma iradesini bizzat göstermesi gereken kişivarlığı hakları olarak kabul edilmektedir. Türk Medeni Kanunu'nun 16. maddesinde ayırt etme gücüne sahip küçük ve kısıtlıların kişiye sıkı sıkıya bağlı hakları kullanması için yasal temsilci rızasının gerekmediği metne alınmıştır. Ancak söz konusu bu genel düzenlemeye ek olarak kanunda, pek çok kişiye sıkı sıkıya bağlı hak bakımından özel olarak yasal temsilci rızasının arandığı da görülmektedir. Ayrıca kişiye sıkı sıkıya bağlı haklar kural olarak temsil düşmanlığı gösterdiğinden ayırt etme gücüne sahip olmayanlar bakımından hak ehliyetsizliğine varan neticeler doğurmaktadır. Bu durumu aşmak amacıyla farklı sınıflandırmalar ileri sürülmüş olsa da; konunun, özellikle yasal temsili ilgilendiren problemli yanları, öğreti ve yargıdaki farklı görüşlerde kendini göstermektedir. Çalışmamızda kişiye sıkı sıkıya bağlı hak kavramı, aile hukukunda yer alan temel haklar çerçevesinde sınırlandırılarak incelenmiştir. Bu bağlamda ilk olarak kişiye sıkı sıkıya bağlı hak kavramı, özellikleri ve sonuçları açıklanmıştır. Akabinde farklı sınıflandırılmaları ve ehliyet gruplarına göre incelemesi yapılmıştır. Son olarak ise aile hukukunda yer alan temel kişiye sıkı sıkıya bağlı haklar özel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Strictly personal rights are considered as rights where the individual acts based on emotional motives and, if having mental competence, is required to personally express the intention to exercise the right. Article 16 of the Turkish Civil Code provides that minors and restricted individuals with mental competence do not require the consent of a legal representative to exercise strictly personal rights. However, in addition to this general provision, the code specifically requires the consent of a legal representative for certain strictly personal rights. Moreover, since strictly personal rights generally oppose representation, they result in consequences that lead to a lack of capacity to have rights for individuals who lack mental competence. Although various classifications have been proposed to address this issue, the problematic aspects of the subject, particularly those concerning legal representation, appear in differing opinions within legal scholarship and judicial practice. In this study, the concept of strictly personal rights is examined within the framework of fundamental family law rights. Initially, the concept, characteristics, and consequences of strictly personal rights are analyzed. Subsequently, different classifications and evaluations based on types of capacity to act are discussed. Finally, the twenty-seven fundamental strictly personal rights in family law are specifically examined.