Oylum Höyük Orta Tunç Çağı popülasyonunda metabolik hastalıklar
Metabolic diseases in the Middle Bronze Age population of Oylum Höyük
- Tez No: 866483
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN AÇIKKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışma kapsamında, Kilis Oylum Höyük Orta Tunç Çağı popülasyonuna ait iskeletler, metabolik hastalıklar açısından incelenmiştir. Tez materyalini, 1999-2020 yılları arasında yürütülen kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan 163 bireye ait iskelet kalıntısı oluşturmaktadır. Bireylerin yedisi fetüse ait olup, çalışma kapsamına alınmamıştır. 156 bireye ait iskelet kalıntısı incelendiğinde; %53,6'sının bebek ve çocuklara, %22,3'ünün kadınlara ve %21,1'ininde erkeklere ait olduğu belirlenmiştir. İskeletlerin %3'ünün ise cinsiyeti belirlenememiştir. Yapılan çalışmalarda popülasyonun çoğunluğunu oluşturan bebek ve çocuklarda ölüm oranının yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Metabolik hastalıklar üzerine gerçekleştirilen incelemelerde bireylerin; %3,2'sinde iskorbüt hastalığı, %13,5'inde cribra orbitale, %43,2'sinde porotic hyperostosis, bir bireyde Akdeniz Anemisi ve buna bağlı gelişen osteoporoz, bir bireyde paget hastalığı gözlemlenirken, raşitizm ve osteomalazi hastalıklarına dair bulgulara rastlanmamıştır. Topluluğun demografik yapısı, sağlık değerlendirilmesi, sosyo-kültürel yapısı, beslenme ile metabolik hastalıkların ilişkisi ve coğrafi konumun etkisi hakkında elde edilen veriler aktarılmıştır. Anahtar Kelime: Oylum Höyük, Orta Tunç Çağı, Metabolik Hastalıklar
Özet (Çeviri)
Within the scope of the study, the skeletons belonging to the Middle Bronze Age population of Kilis Oylum Höyük were analysed in terms of metabolic diseases. The thesis material consists of the skeletal remains of 163 individuals unearthed during the excavations carried out between 1999 and 2020. Seven of the individuals belonged to fetuses and were not included in the study. When the skeletal remains of 156 individuals were analysed; it was determined that %53,6 belonged to infants and children, %22,3 to women and %21,1 to men. The sex of %3 of the skeletons could not be determined. In the studies conducted, it was observed that the mortality rate was high in infants and children, who constitute the majority of the population. In the analyses performed on metabolic diseases, scurvy was observed in %3,2 of the individuals, cribra orbitale in %13,5, porotic hyperostosis in %43,2, Mediterranean Anemia and related osteoporosis in one individual, paget's disease in one individual, while no findings were observed for rickets and osteomalacia. The data obtained on the demographic structure of the community, health assessment, socio-cultural structure, the relationship between nutrition and metabolic diseases and the effect of geographical location are presented. Keyword: Oylum Höyük, Middle Bronze Age, Metabolic Diseases