تقرير الوحي ورد الشبهات عنه في ضوء آيات القرآن الكريم
Kur'an ayetleri ışığında vahyin tespiti ve ona yöneltilen şüphelere cevaplar
- Tez No: 917714
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HOSSAM MOUSSA MOHAMED SHOUSHA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Kur'an, delillerini tüm insanlara yöneltmiş, vahyin mahiyetini köklü bir şekilde belirleyerek ona yöneltilen şüphelere yanıt vermiştir. Ancak literatürde vahiy hakkında birtakım safsata niteliğindeki düşünceler ve şüpheler titizlikle detaylandırılmamış olduğu görülmektedir. Birtakım müslümanın bu şüphelerin tuzağına düşmemesi için çalışmamız problemi ayrıntılı bir açıklama ve değerlendirmeye tabi tutmuştur. Bu sebeple çalışmamız, Kur'an ayetleri ışığında vahyin tespitine ve ona yöneltilen şüphelere cevap vermeye odaklanmaktadır. Çalışmada tümevarımsal analitik yöntem kullanılmıştır. İlgili ayetler analiz edilerek Kur'an yöntemi belirlenmiştir. Ayetler ışığında Kur'an'ın Allah'a nispet edilmesinin, nakli ve akli olmak suretiyle iki çeşit olduğu tespit edilmiştir. Her iki çeşit de farklı şekillerde ve çeşitli yerlerde zikredilmektedir. Bu da müslümanların kalbine kesinlik aşılamakta, gafilleri uyandırarark dalalette olanları ikaz etmektedir. Ayrıca inkar edenlere karşı deliller sunmaktadır. Kur'an'ın isim ve sıfatlarının duruma göre farklı anlamlar ifade ettiğini belirtilmiştir. Çalışmamız, Kur'an'ın; Kur'an, Furkan, Kitap ve Zikir gibi dört ismi olduğu ve Aziz, Kerim gibilerinin ise sıfatlar olduğu görüşünü tercih etmektedir. Çalışmamızda Kur'an'ın önceki semavi kitaplardan farklı özellikleri olduğu, dünya halklarının kitaplarının üstünde bir konuma sahip olduğu gibi birtakım ifadelere yer verilmiştir. Kur'an'ın, insanoğlunun ihtiyaç duyduğu her alanda bir anayasa kitabı olduğu detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Kur'an ayetleri ışığında sünnetin hücciyeti nakli ve akli olarak incelenmiş ve konuyla ilgili çeşitli şekillerde kesin tespitlere değinilmiştir. Çalışmamızda vahiy hakkındaki şüphelere Kur'an yöntemiyle cevap verme metodundan söz edilmiştir. Kur'an'a yöneltilen şüphelere cevap verirken onun kaynağını ispatlamak, tahrif edilmemiş olup tutarlı olduğunu beyan etmek gibi bir metot izlenmiştir. Ayrıca Sünnete yöneltilen şüphelere cevap verirken Peygamber'in doğru söylediğini beyan etmek, sünnetin kaynağını ispatlamak ve ona duyulan ihtiyacı ortaya koymak gibi bir metot izlenmiştir. Bu yöntem, Kur'an ve sünnet hakkındaki bazı çağdaş şüphelere cevap vermede uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Qur'an directs its evidence to all of humanity, establishes the truth of revelation in a foundational manner, and refutes the doubts directed at it. On the other hand, many scholarly responses to intellectual misconceptions and critical doubts about revelation have not been fully refuted in a precise and comprehensive manner. Therefore, this research problem needs to be clarified and detailed so that many Muslims do not fall into the trap of these doubts. For this reason, the researcher decided to focus on establishing the concept of revelation and responding to the doubts raised about it in light of Qur'anic verses. The researcher studied the topic using the inductive-analytical method by surveying the relevant verses, then analyzing them and extracting the Qur'anic methodology from them. It was clarified that the attribution of the Qur'an to Allah, in light of the Qur'anic verses, is divided into two parts: attribution based on transmission (naql) and reason ('aql). Both are mentioned in different ways and in various contexts, strengthening certainty in the hearts of Muslims, awakening the heedless, alerting the misguided, and establishing proof against the deniers. It was also mentioned that the names and attributes of the Qur'an signify something distinct according to the context. The researcher chose the view that the Qur'an has four names: the Qur'an, the Furqan, the Kitab, and the Dhikr; others are attributes such as Al-Aziz and Al-Karim. The researcher mentioned a number of characteristics that distinguish it from previous scriptures and elevate it above the books of the people of the earth. It was shown that its constitutional and legislative provisions are precise and profound in everything people need. It also established the authority of the Sunnah in light of the Qur'anic verses based on both transmission and reason, as presented in various forms, indicating its affirmation and consolidation. The method of responding to the doubts concerning revelation through the Qur'anic approach was then explained. The methodology for refuting doubts raised about the Qur'an involves affirming its divine origin, its preservation from alteration, its consistency, and its lack of contradiction. For the doubts raised about the Sunnah, the response involves establishing the truthfulness of the Prophet ﷺ, the divine origin of the Sunnah, and explaining the necessity for it. Then the researcher applied this approach to some contemporary doubts raised about the Qur'an and the Sunnah.