The moderator role of organizational support on the effect of proactive personality on innovative work behavior
Proaktif kişiliğin inovatif iş davranışı üzerindeki etkisinde örgütsel desteğin düzenleyici rolü
  1. Tez No: 917727
  2. Yazar: HAJİ JABRİ MUSTAFA ALZEBARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı proaktif kişilik tipinin inovatif iş davranışı üzerindeki etkisinde örgütsel desteğin düzenleyici rolünü tespit etmektir. Çalışmada nicel araştırma yöntemleri kullanılarak Erbil/Irak'ta faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşunun 200 çalışanına anket formu uygulanmıştır. Araştırma verilerinin test edilmesinde SPSS Process Macro ve AMOS istatiksel analiz programları kullanılmıştır. Araştırma bulguları proaktif kişilik, örgütsel destek ve inovatif iş davranış arasında pozitif yönlü bir korelasyon tespit edilmiştir. Proaktif kişilik tipinin inovatif iş davranışın alt boyutları olan fikir üretme ve fikir gerçekleştirme üzerindeki etkisinde örgütsel desteğin düzenleyici bir role sahip olduğu belirlenmiştir. Araştırma bulguları proaktif kişiliğin inovatif iş davranışı üzerindeki etkisinde örgütsel desteğin artması ile pozitif yönlü arttığını ortaya koymaktadır. Araştırmanın sonucunda araştırmacılara ve alan uygulayıcılarına yönelik çeşitli öneriler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the moderating role of organizational support in the effect of proactive personality on innovative work behavior. In the study, a questionnaire form was applied to 200 employees of a non-governmental organization operating in Erbil/Iraq using quantitative research methods. SPSS Process Macro and AMOS statistical analysis programs were used to test the research data. The research findings revealed a positive correlation between proactive personality, organizational support and innovative work behavior. It was determined that organizational support has a moderating role in the effect of proactive personality on idea generation and idea implementation, which are the sub-dimensions of innovative work behavior. The research findings reveal that the effect of proactive personality on innovative work behavior increases positively with the increase in organizational support. As a result of the research, various suggestions were made for researchers and field practitioners