The politics and strategies of adaptation and appropriation in the theatre of Tim Crouch
Tım Crouch tiyatrosunda uyarlama ve sahiplenme politikaları ve stratejileri
- Tez No: 917731
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENES KAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çağdaş İngiliz tiyatrosunun önemli isimlerinden biri olarak kabul edilen Tim Crouch, ezber bozan tiyatral yaklaşımlarıyla tanınmaktadır. Crouch, geleneksel hikaye anlatımına karşı çıkar ve meta-teatral araçlar, aktif izleyici katılımı, birbirini takip etmeyen anlatımlar ve sıra dışı oyuncu seçimleri uygulayarak basmakalıp drama sanatının sınırlarını zorlar. Yazar bu bağlamda Truth's A Dog Must To Kennel (2022), I, Caliban (2011) ve I, Malvolio (2011) gibi uyarlama ve temellük oyunlarını, Shakespeare'in eserlerinden üretmiştir. Crouch, bu oyunlarında insani ilişkiler ve doğa kapsamında öğretici/eğitici mesajlar vermek amacıyla geçmişten günümüze değişmeyen riyakâr politikalara ve toplumsal konulara dikkat çekmektedir. Onun tiyatral stratejilerine ışık tutmak için bu tez, Crouch 'un geleneksel hikaye anlatıcılığı ile oyuncu-seyirci ilişkisini nasıl değiştirdiğini yazarın yenilikçi tiyatro teknikleri üzerinden incelemeyi amaçlamakta, ek olarak tiyatro alanındaki uyarlama/sahiplenme uygulamalarının çağdaş İngiliz tiyatrosu için önemini araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Considered a key figure in contemporary British theatre, Tim Crouch is known for his innovative dramatic and theatrical productions. Crouch protests against traditional storytelling and pushes the boundaries of conventional theatrical forms through the use of meta-theatrical devices, audience participation, non-linear narratives and unconventional casting choices. Among these plays, Crouch, produced adaptations and appropriations of Shakespeare's plays such as Truth's A Dog Must To Kennel (2022), I, Caliban (2011) and I, Malvolio (2011). In these plays, he underlines the timelessness of hypocritical politics and dishonest social norms to provide an alternative universe and instructive medium through the lenses of human affairs and nature. To shed light on his dramatic/theatrical strategies, this thesis aims to explore how Crouch disrupts conventional storytelling and challenges the actor-audience relationship through his avant-garde approaches, as well as scrutinising the adaptation/appropriation practices within the theatrical landscape and their implications for contemporary British theatre.