A suggested pronunciation teaching module for pre-service English language teacher education programs
İngilizce öğretmenliği lisans programları için önerilen bir telaffuz öğretim modülü
- Tez No: 917732
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA YANGIN EKŞİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 416
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de İngilizce Öğretmenliği alanında hizmet öncesi öğretmen eğitimi programlarındaki telaffuz eğitimini incelemektedir. Karma yöntem araştırması olarak niceliksel ve niteliksel metodolojilerin uygulanmasıyla, çalışma, telaffuz pedagojisi etrafındaki inançlar, zorluklar ve fırsatları analiz etmektedir. Araştırma, İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten Türk öğretmen adaylarından, öğretmen eğitimcilerinden ve ilgili literatürün kapsamlı bir incelemesinden elde edilen verileri içermekte, telaffuz eğitimindeki mevcut durumu aydınlatmakta ve boşlukları tespit etmektedir. Temel bulgular, telaffuz öğretiminde pratik deneyim, bütünsel yaklaşımlar, sürekli geri bildirim ve gerçek pratik bağlamının gerekliliğini vurgulamaktadır. Bu bağlamda, mevcut telaffuz öğretim uygulamalarının yetersiz olduğunu gösteren deliller bulunmaktadır. Bu nedenle, konuya dair mevcut araştırma literatürü ve ilgili paydaşlardan alınan geri bildirimler doğrultusunda bir model geliştirilmiştir. Çalışmanın önemli bir çıktısı hizmet öncesi eğitim kapsamında, Türkiye'de yabancı dil olarak İngilizce öğretiminde telaffuzu etkili bir şekilde öğretmeye yönelik özel bir telaffuz öğretim modülü geliştirilmesidir. Ampirik bulgular ve uzman görüşlerine dayanan modülün geliştirilmesi, belirlenen boşluklara pratik bir çözüm sunmaktadır. Modül, gerçek sınıf ortamında uygulanmış ve gözlemlenmiş olup, hizmet öncesi İngilizce öğretmen adaylarının telaffuz doğruluğu ve akıcılığında önemli gelişmeler elde ederken, aynı zamanda artan özgüven ve aktif katılım sağlamıştır. Hem hizmet öncesi İngilizce öğretmen adaylarından hem de öğretmen eğitimcilerinden gelen geri bildirimler, modülün etkileşimli ve pratik yaklaşımının etkinliğini göstermekte, ayrıca ileri düzey teknolojilerin entegrasyonu ve daha kademeli bir uyum ihtiyacı gibi iyileştirme alanlarını belirlemektedir. Çalışmanın genel amacı, Türkiye'deki hizmet öncesi İngilizce öğretmen adayları için telaffuz öğretiminin kalitesini ve etkinliğini artırarak, dil öğretiminin karmaşık alanlarında yön bulabilmek için onlara gerekli araçlar ve metodolojiler kazandırmaktır. Bulgular, küresel olarak benzer eğitim bağlamları kapsamında telaffuz öğretimi için daha detaylı çıkarımlar önermekte ve İngilizce Öğretmenliği lisans programlarına kapsamlı, kültürel açıdan duyarlı ve teknoloji ile entegre edilmiş telaffuz modüllerinin dahil edilmesi gerektiğini savunmaktadır. Çalışma, Türk öğrencilerin karşılaştığı belirli ses bilgisel ve fonolojik zorluklara odaklanarak ve destekleyici bir öğrenme ortamı sağlayarak, telaffuz pedagojisinin iyileştirilmesi ve buna bağlı olarak, yabancı dil eğitiminde hedeflenen öğrenme çıktılarının geliştirilmesi için değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The current study explores pronunciation instruction within pre-service English language teacher education programs in Türkiye. Implementing quantitative and qualitative methodologies for a mixed-methods approach, the study explores the beliefs, challenges, and opportunities surrounding pronunciation pedagogy. The research incorporates information from pre-service EFL teachers, teacher educators, and an extensive review of relevant literature, illuminating the current landscape and revealing gaps in pronunciation teaching. Key findings emphasize the need for practical exposure, holistic approaches, continuous feedback, and real-world context in pronunciation instruction. There is evidence that existing practices for pronunciation teaching were insufficient in this context. As such, the model was developed based on the existing research literature on the subject and feedback incorporated from relevant stakeholders. A significant outcome of the study is the proposal for a specialized pronunciation teaching module, designed to train pre-service English language teachers on how to teach pronunciation effectively considering the teaching of English as a foreign language in Türkiye. The module's development, rooted in empirical data and expert insights, offers a pragmatic solution to the identified gaps. The module was implemented and observed in real classroom settings, revealing notable improvements in pre-service English language teachers' pronunciation accuracy and fluency, as well as increased confidence and active participation. Feedback from both pre-service English language teachers and teacher educators demonstrate the effectiveness of the module's interactive and practical approach, while also identifying areas for refinement, such as the integration of advanced technologies and the need for more gradual adaptation. The overarching goal of the study was to enhance the quality and effectiveness of pronunciation teaching for pre-service English language teachers in Türkiye, equipping them with the tools and methodologies to navigate the complex terrains of language instruction. The findings suggest broader implications for pronunciation teaching in similar educational contexts globally, advocating for the inclusion of comprehensive, culturally sensitive, and technologically integrated pronunciation modules in language teacher education programs. Through the targeting of the specific phonetic and phonological challenges faced by Turkish learners and fostering a supportive learning environment, the study contributes valuable information for the improvement of pronunciation pedagogy and enhancing language education outcomes.