Research topics regarding English language teaching during and post-COVID-19
COVID-19 dönemi ve sonrası İngiliz dili öğretimi alanındaki akademik çalışmalar
- Tez No: 917741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM ÜSTÜN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, COVID-19 pandemisinin İngiliz Dili Öğretimi araştırma konuları üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Kapsam incelemesi yöntemi kullanılarak, bu çalışma, Ulusal Tez Merkezinde (National Thesis Center) 2020-2024 yılları arasında yayımlanmış tezleri ve doktora çalışmalarını sistematik olarak incelemektedir. Ulusal Tez Merkezinde yayımlanmış 28 yüksek lisans ve 2 doktora tezlerini sistematik olarak inceleyerek, pandemi dönemi ve sonrasında ELT alanındaki eğitim araştırmalarının genişliğini ve derinliğini haritalamayı amaçlamaktadır. Araştırma, çalışmaların bibliyografik ve metodolojik özelliklerini belirlemeye, araştırma odakları, katılımcılar ve eğitim düzeyleri arasındaki ortaklıkları incelemeye ve çalışmalardan elde edilen sonuçlar ve çıkarımları özetlemeye odaklanmaktadır. Bu tez, pandemi süresince ve sonrasında ELT alanındaki eğitim araştırmalarının nasıl şekillendiğine dair kapsamlı bir anlayış sunmakta ve gelecekteki eğitim politikaları ve uygulamaları için yol gösterici olmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the impact of the COVID-19 pandemic on research topics of English Language Teaching studies conducted in the field of education. By employing a scoping review methodology, this study systematically reviews theses and dissertations published between 2020-2024 in Ulusal Tez Merkezi (National Thesis Center). By systematically reviewing 28 M.A, and 2 Ph.D. theses and dissertations published in Ulusal Tez Merkezi (National Thesis Center), the study aims to map the breadth and depth of during and post-pandemic educational research in ELT. The research focuses on identifying the bibliographical and methodological characteristics of the studies, examining commonalities in research focus, participants, and educational levels, and summarizing the outcomes and implications of the studies. This thesis provides a comprehensive understanding of how educational research in ELT has been shaped during and after the pandemic and highlights gaps to guide future educational policies and practices.