Reading Ottoman modernity through illustrated medium: Servet-i Fünun and non-Ottoman built environment images
Osmanlı modernleşmesini tasvirli dergiler üzerinden okumak: Servet-i Fünun ve Osmanlı dışından yapılı çevre görselleri
  1. Tez No: 917770
  2. Yazar: FERİDUN GÜNDEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE ÖZGENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Tarih, Architecture, Art History, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 594
Özet
Geç Osmanlı dönemi yayın dünyasında Ahmed İhsan, yayıncılığa olan bağlılığı ve yenilikçi yaklaşımıyla öne çıkarken, O'nun çıkardığı resimli haftalık dergi Servet-i Fünun uzun ömürlülüğü, tutarlılığı ve etkisiyle öne çıkmaktadır. Ulusötesi bağlantıları ve yerel erişimiyle Servet-i Fünun, dönemin, kendini modernleşmenin aracısı olarak tanımlayan önemli bir aktörüdür. Genellikle edebiyatla ilişkilendirilse de içeriği çok çeşitli bilimsel, teknolojik, genel bilgi ve hayat konularını kapsamaktadır. Resimli olmak Servet-i Fünun için ayırt edici bir özellik olduğundan, görseller içeriğinin önemli bir parçasıdır. Bu görsellerin önemli bir kısmı Osmanlı İmparatorluğu dışından yapılı çevreleri konu almaktadır. Bu çalışma Servet-i Fünun'u, üretimi etrafında odaklanmış yayıncılık faaliyetlerinde somutlaşan bir performansın alanı olarak konumlandırmaktadır. 1891'den 1914'e kadar yayınladığı Osmanlı dışından yapılı çevre görselleri ve bunlara eşlik eden metinlere dayanarak derginin modernite söylemini araştırmaktadır. Bu söylemin, ayrıntılı olarak incelenen küreselleşme, medeniyet ve terakki olmak üzere modernitenin üç bileşeni etrafında yapılandırıldığını savunmaktadır. Dahası, derginin Batı modernitesini tamamen benimsemediğini veya ona tümüyle bağlı kalmadığını, aksine, çoğunlukla Batı yorumuna dayanan, ancak onunla çelişen veya onu reddeden yönleri de olan kendi farklı yorumunu yaratmak için onu seçici bir şekilde benimsediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In the late Ottoman publishing world, Ahmed İhsan stands out with his commitment and innovative approach to publishing, and his illustrated weekly journal Servet-i Fünun stands out with its longevity, consistency, and impact. With its transnational connections and domestic reach, Servet-i Fünun appears as a significant actor of the period, and a self-described mediator of modernization. Although it is more commonly associated with literature, its content covers a wide range of scientific, technological, practical, and life topics. Because being illustrated was a distinguishing trait for Servet-i Fünun, images were an important part its content. A considerable number of these images features built environments from outside the Ottoman Empire. This study situates Servet-i Fünun as a site of performance, which was embodied by publishing activities centered around its production. Based on the non-Ottoman built environment images and their accompanying texts it published from 1891 until 1914, it explores journal's discourse on modernity. It argues that this discourse is structured around three components of modernity: globalization, civilization and progress, which are explored in detail. Furthermore, it demonstrates that the journal did not completely embrace or adhere to the western modernity. Rather, it selectively adopted it to create its own distinct version, which was mostly based on the western interpretation, but also had aspects that contradicted or rejected it.